Уведомяват ни с SMS за края на договора с телекома?
Мобилните оператори да изпращат на клиентите си съобщение, че предстои подновяване на договора им след 10 дни.
Такава поправка обмислят депутати от ГЕРБ, които работят върху изготвянето на пакет от промени в законите за защита на потребителите и за електронните съобщения. Целта е да се сложи край на автоматичното подновяване на договорите без известяване на клиентите.
Така клиентите ще имат време сами да преценят дали да продължат да се възползват от услугите на телекома или да се откажат от тях.
Друга идея е операторите да се задължат да предоставят гратисен период от 30 дни, в който потребителите да могат без неустойка да се отказват от подписаните договори за GSM, интернет или други услуги.
По-рано тази седмица зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Първан Русинов обясни, че с промени в Закона за електронните съобщения ще се заложи възможност договорите с мобилните оператори да се сключват за 12 месеца като максималният срок може да бъде 24 месеца.
Те няма да се подновяват автоматично, а само със съгласието на потребителите за условията, при които се продължава действието им. Новите текстове щели задължат операторите да уведомяват клиента си за изтичащ договор два месеца преди крайния срок.
Именно проблемите със „загробващите" договори са сред основните оплаквания, които се чуха на редица кръгли маси, последната от които беше организирана от КРС тази седмица.
Телекомите вече обявиха готовност да се откажат от клаузата за автоматичното подновяване на договорите. От "Виваком" обявиха, че при тях това ще стане от 1 март. "Глобул" поиска два месеца за подготовка за преминаване към безсрочни договори, а от "Мобилтел" подчертаха, че срочните договори трябва да отпаднат и за кабелните оператори.
Срочните договори са една от основните причини за жалби на хората, които не могат да прехвърлят телефонния си номер от един оператор към друг.
Четири-пет пъти са нараснали жалбите на потребители от мобилните оператори през 2010 година спрямо 2009 г., съобщиха от асоциация „Активни потребители".
Източник: в. Монитор