ООН разреши въздушни удари по Либия
Съветът за сигурност на ООН прие с 10 гласа "за" и 5 въздържали се резолюция 1973, с която се въвежда зона, забранена за полети на либийски самолети.
Въздържалите се страни са Русия, Китай, Бразилия, Индия и Германия, предаде ДПА.
Като постоянни членове на Съвета за сигурност, Русия и Китай биха могли да блокират приемането на резолюцията с отрицателен вот, посочва ДПА.
Останалите три страни, постоянни членки на Съвета за сигурност - САЩ, Великобритания и Франция - подкрепиха резолюцията, заедно със седем от членовете, които се избират на ротационен принцип - Босна, Колумбия, Габон, Ливан, Нигерия, Португалия и Южна Африка.
Използваните в резолюцията формулировки позволяват на отделни страни или организации като НАТО да предприемат военни действия във връзка с налагането на забранената за полети зона.
Резолюцията съдържа призив за незабавно прекратяване на всички военни действия.
Към режима в Триполи бе отправено предупреждение да прекрати незабавно нападенията и репресиите срещу цивилни и да спазва строго международното хуманитарно право, човешките права и законодателството, свързано с бежанците.
"Използването на всички необходими средства" за прилагане на резолюцията според ДПА дава възможност да се предприемат едностранни действия от отделни държави или координирани операции с международни организации.
Всяка страна или организация, която планира да участва в налагането на зоната, забранена за полети на либийски самолети, трябва да уведоми генералния секретар на ООН и Арабската лига преди да пристъпи към конкретни действия. Специално внимание се отделя на необходимостта да бъдат защитени райони с цивилно население, в това число и град Бенгази, които за застрашени от нападение на правителствени части.
Резолюцията обаче изрично изключва нахлуването на чуждестранни сухопътни части на територията на Либия, посочва Ройтерс.
Условията на оръжейното ембарго, което бе наложено на Либия с резолюция на Съвета за сигурност от 26 февруари, се доразвиват чрез клаузи на резолюция 1973.
Всяка страна или международна организация вече може да инспектира на своя територия или на територията на страните членки, в това число пристанища, летища и в открито море, всички кораби или самолети, които летят от или към Либия, ако има достатъчно основания да се смята, че пренасят оръжие или товар с военно предназначение.
Наемниците, използвани като подкрепления на лоялните на Кадафи военни части, също попадат в рамките на ограниченията, наложени с оръжейното ембарго.
На самолетите, регистрирани в Либия, или собственост на либийски граждани, както и на либийски авиокомпании се забранява да излитат или да кацат, или да преминават през въздушното пространство на други страни и територии, освен в случаите, когато полетът е разрешен от специален комитет на ООН.
Списъкът на лицата, чиито авоари бяха замразени по силата на резолюцията от 26 февруари, бе разширен от 6 на 13 души, в това число Муамар Кадафи и членовете на неговото семейство, както и шест юридически лица, в това число Либийската национална петролна компания, либийската централна банка и либийската външнотърговска банка.
Властите в Либия отхвърлиха резолюцията, съобщи ИТАР-ТАСС. Според Халед Каим, официален говорител на министерството на външните работи на Либия резолюцията "представлява заплаха за единството на страната".
"Тази резолюция отразява агресивната позиция на международната общност", подчертал той.
Каим осъди "стремежа на страни като Франция, Великобритания и САЩ да разделят Либия".
Хиляди жители на Бенгази ликуват по улиците на обсадения Бенгази, съобщи ДПА. Приемането на резолюцията за жителите на Бенгази е лъч на надежда след заплахите, отправени срещу тях вчера от либийския лидер Муамар Кадафи. Той се закани, че в Бенгази ще се лее кръв, ако бунтовниците не предадат оръжието си, посочва ДПА.
Източник: БТА