Журналул национал: Опасната АЕЦ Белене
Представителите на Румъния останаха доволни от обещанията на българите да спазват нормите за сигурност по отношение на АЕЦ "Белене", въпреки че тя се намира в сеизмична зона, пише в свой анализ румънският вестник "Журналул национал".
България иска да строи в района на Белене, който се намира на българския бряг на река Дунав между Турну Мъгуреле и Зимнич, атомна електроцентрала, базирана на руска технология. Проектът съществува още от 80-те години на миналия век, а рисковете са огромни.
Това не спря Сулфина Барбу да одобри през 2005 г. българския проект по времето, когато беше министър на околната среда.
При земетресението от 1977 г., 120 души загинаха в Зимнич, намиращ се само на 14 километра от Белене. Българската академия на науките (БАН) предупреждава в свое изследване от 1990 г., че изграждането на АЕЦ на това място би представлявало огромен риск. Властите в София все още не са дали одобрението си за проекта в Белене, според Ройтерс.
Ако проектът се осъществи, централата ще бъде на много малко разстояние от Букурещ, на около 80 километра.
Според Грийнпийс, въпреки че мястото се намира в радиус от 100 километра, българите не са организирали консултации в Букурещ, за да може населението да изложи своята гледна точка по този проблем. Освен това, еколозите установиха, че българите са излъгали, казвайки, че властите в градчето Свищов, разположено срещу Зимнич, са съгласни с изграждането на централата, въпреки протестите на тогавашния кмет Станислав Благов. Лъжата беше повторена от българите в дебатите при Турну Мъгуреле, според разследване на Грийнпийс.
"Дебатите, свързани с изграждането на ядрените реактори в Белене се водят още от 2004 г. През целия този период, румънската страна питаше за всичко, за което трябваше да се пита и поиска обяснения с оглед на влиянието на реакторите върху околната среда и хората. Получените отговори ни успокоиха във връзка с опазването на околната среда. Българският проект спазва конвенцията на ЕСПОО във връзка с оценката на влиянието върху околната среда, заяви за "Журналул национал" през 2008 г. Атила Короди, министър на околната среда и регионалното развитие.
След получените отговори, Румъния обяви, че е съгласна с изграждането на реакторите.
Документи на "Уикилийкс", огласени публично през декември 2010 г., показаха, че експертите в проекта Белене са изразили пред тогавашната американска посланичка в София Нанси МакЕлдоуни загриженост във връзка с централата.
Те заявиха, че ако практиките за сигурност продължат да бъдат пренебрегвани, това би представлявало огромен риск.
Централата в Белене би трябва да съдържа два реактора по 1 000 мегавата, изградена заедно с руснаците от "Атомстройекспорт", подразделение на "Росатом". Българската компания НЕК е трябвало да участва с 51% от акциите, а германците от RWE с 49%.
RWE през 2009 г. се отказа от проекта. Въпреки че официално RWE цитира закъснения в осигуряване на финансирането, телеграмите на "Уикилийкс" показват, че проблемът е свързан със сигурността. Практически, RWE трябваше да осигури 2 милиарда евро за централата, но не искаше да задвижи нещата, докато не получи гаранции, че всичко се изпълнява според нормите. "RWE осъзнава, че нещата, свързани с руски и български компании в енергийния сектор, са "отровна комбинация" за европейските инвестиции".
Източник: БГНЕС