Японското правителство обмисля план за преместване на жителите от североизточната част на страната, опустошена от земетресение и цунами миналия месец, предаде ДПА, позовавайки се на агенция Киодо.

Агенцията цитира правителствени източници, според които жителите на крайбрежните зони ще бъдат призовани да се преместят в по-високи местности. Плановете за масово преместване обаче може да срещнат съпротива, отбелязва агенцията.

Правителството също планира да купи земи в засегнатия от бедствието регион. Предвижда се и да бъдат изградени градски жилищни зони, които да могат да устоят на цунами, което ще позволи на населението да продължи да живее близо до морето.

Броят на загиналите в резултат на разрушителното земетресение в Япония и последвалото цунами е превишил 12 хиляди души, съобщи ИТАР-ТАСС, цитирайки националното полицейско управление.

Според публикуваните данни официалният брой на загиналите е 12 009 души, а безследно изчезнали са 15 472 души. Мнозинството от загиналите са в префектурите Мияги, Фукушима и Ивате. Травми с различна степен на тежест са получили 2 878 души.

Компанията ТЕПКО, оператор на авариралата АЕЦ "Фукушима-1", съобщи, че телата на двама работници, обявени за изчезнали след земетресението на 11 март, са били открити под развалините. Телата на загиналите са били открити сред отломките в подземните помещения.

По данни на властите бедствието е разрушило напълно или частично над 150 хиляди сгради и е оставило най-малко 20 милиона тона отломки.

Във временни убежища остават около 172 хиляди жители на североизточната част на страната. Щетите се оценяват на около 25 трилиона йени /308 милиарда долара/ по предварителни оценки на правителството. На още 11 трилиона йени /133 милиарда долара/ може да бъдат оценени загубите, причинени от аварията на АЕЦ "Фукушима -1".

Земетресението с магнитуд 9,00, което разтърси страната на 11 март, е най-силното в съвременната история на Япония, напомня ИТАР-ТАСС.

Източник: БТА