Германците поискаха бирата им да влезе в списъка на ЮНЕСКО
Германците поискаха Закона за чистотата на бирата от 1516 г. да влезе в списъка на световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО.
Представители на обществената организация Германски институт за чистотата на бирата (DIRB) приеха резолюция, адресирана до канцлера Ангела Меркел, с която настояват да се направи всичко възможно за включване на германския закон за бирата в списъка на ЮНЕСКО, съобщи германският в. "Велт".
"Този почти 500-годишен закон е най-старият в света документ, регламентиращ качеството на хранителни продукти. През цялото това време за потребителите той е бил най-добрата гаранция за чистотата, вкуса и качеството на бирата", отбелязва институтът.
Законът, приет в Бавария през 1516 г. по нареждане на херцог Вилхелм Четвърти, строго установява съставките, от които трябва да се приготвя истинската бира - ечемик, хмел и вода.
Дрождите, въпреки разпространеното заблуждение, не са посочени в закона, тъй като през 16-ти век са приемани за отпадъчен продукт при производството.
За основа на баварския закон от 1516 г. служи закон от 1478 г., който обаче е бил в сила само на територията на Мюнхен. Необходимостта да се регламентира строго процесът на приготвяне на бира се появила, тъй като пивоварите използвали твърде много странични съставки - подправки, билки (включително токсични), хвойна, лавандула, малина, дъбови листа, анасон, кимион и други. В някои случаи тези продукти заменяли хмела, а в други били добавяни за засилване на упойващото въздействие или за увеличаване на трайността на пивото.
Постепенно Законът за чистотата на бирата се разпространил от Бавария и в други германски земи, а от 1906 г. е в сила на територията на цяла Германия.
Включването на закона за чистотата на бирата в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО обаче може се окаже трудна задача, тъй като Германия все още не е ратифицирала Конвенцията за запазване на нематериалното културно наследство. Представителите на Германския институт за чистотата на пивото обаче твърдят, че инициативата им вече е намерила широка подкрепа сред влиятелните политически кръгове.
Източник: БТА