ДСБ се обяви против промяна в Конституцията за данъците
ДСБ няма да подкрепи законопроекта на управляващите при промяна или налагане на нови данъци да са необходими две трети от гласовете на депутатите, а не обикновено мнозинство от 50 плюс 1.
Това, според вносителите от ГЕРБ (и РЗС), трябва да стане с промяна на конституцията и е свързано с въвеждането на пакта за финансова стабилност. В законопроекта, който вече е внесен в парламента, се предлага още дефицитът да не надхвърля 2% от БВП по консолидираната фискална програма.
"Избираме правителство с обикновено мнозинство и не му даваме възможност да провежда своята политика", обясни пред журналисти решението на ДСБ да не застане зад проекта заместник-председателят на партията Екатерина Михайлова.
Според тъмносините едно такова правило ще постави кабинета в зависимост от опозицията и ще го превърне в заложник на малки парламентарни групи. Михайлова съобщи, че ПГ на Синята коалиция ще обсъди позицията си по законопроекта, но не било страшно, ако двете партии в нея гласуват по различен начин.
Кандидатът на ДСБ за кмет на София Прошко Прошков призова за законови промени, които да отреждат част от данъците върху доходите на физическите лица да остават в местната власт. Той припомни, че това искаше и премиерът Бойко Борисов, докато беше кмет на столицата.
ДСБ все пак ще участва в парламентарната комисия, която ще трябва да реши за промените в конституцията.
Партията обаче няма да се включи в консултации с БСП за внасяне на вот на недоверие към ГЕРБ, стана ясно още от думите на Екатерина Михайлова. Тя обаче уточни, че дали в пленарна зала ще подкрепят един такъв вот или не ще реши ръководството, когато се видят мотивите и предмета му.
От ДСБ упрекнаха кабинета и в частност финансовия министър, че прехвърлят отговорността за провала на пенсионната реформа върху вече бившия управител на НОИ Христина Митрева, а върху - НСИ - неуспехите в сферата на заетостта.
Източник: БТА