Хакери блокираха сайта на ЦРУ и на Сената
Хакерската група "Лулц секюрити" блокира сайта на ЦРУ (CIA.gov) и проникна за втори път в разстояние на седмица в този на Сената на САЩ (Senate.gov), предаде AP.
Киберпрестъпниците се похвалиха сами за атаките със съобщение в социалната мрежа Twitter.
Тангото свърши, написаха лаконично хакерите. Жертва на "Лулц секюрити" стана публичният сайт на ЦРУ, който не съдържа класифицирана информация, и кибератаката не може да повлияе на операциите на американската разузнавателна агенция.
Хакерската група не е успяла да открадне поверителни данни и от сайта Сената, който бе хакнат и през уикенда.
Тези атаки са поредните пробиви в системата за компютърна сигурност на важна американска институция. "Лулц секюрити" обяви, че открива телефонна линия, на която ще събира идеи кои мишени да подложи на кибернападения, предаде France Presse.
Получаваме буквално между 5 и 20 обаждания в секунда, увериха хакерите.
"Лулц секюрити" стана известна през последните седмици, като пое отговорност за редица кибератаки, включително срещу японските компании Sony и Nintendo, и срещу американската държавна телевизия.
Същевременно най-малко 41 правителствени сайта в Малайзия бяха поразени при хакерски атаки, предаде Reuters, като се позова на властите.
Агенцията отбелязва, че тази държава в Югоизточна Азия е станала последната мишена на "кибервойната", подета от активисти за свобода на интернет.
Хакерите атакували общо 51 сайта на малайзийското правителство и извадили от строя най-малко 41 от тях. Те обаче не успели да откраднат лични данни или финансова информация.
Кибератаките започнали малко преди полунощ вчера.
Те били предприети, след като международната хакерска мрежа "Анонимните" се закани да порази официалния портал на малайзийското правителство, за да го накаже за цензурирането на "Уикилийкс", на филми и телевизионни шоу програми, както и за блокирането на сайтове за обмен на файлове.
Малайзия се отличава с жизнена интернет култура, която има много последователи, на фона на строгия контрол върху основните медии, отбелязва Reuters.
Властите са повдигали срещу блогъри обвинения в антидържавна дейност, като често са задържали заподозрени за дълъг период без процес.
Източник: БТА