Втори сме по разочарование от ЕС
Европейският съюз губи подкрепа в Централна и Източна Европа, пишат чешките издания днес. Евроскептицизмът е във възход, както показват най-новите чешки и словенски примери.
В Чехия министърът на външните работи Карел Шварценберг трябваше да отговаря пред премиера Петър Нечас за „твърде проевропейски" позиции в програмата на приоритетите си за следващата година.
Словения се бунтува. Инциденти, при които бе изгорено знамето на европейския съюз, бяха последвани от кавга в управляващата коалиция между проевропейската партия ТОП 9 и консервативната и евроскептична ОДС. В допълнение 72% от словенците гласуваха „против" на референдум за повишаване на пенсионната възраст- текст, предложен по инициатива на Брюксел.
Проучване от 17 юни, публикувано от германския Die Presse, показа докъде се простира разочарованието на източноевропейците. В шест нови страни членки недоверието към ЕС е по-голямо от доверието.
В Румъния броят на хората, които нямат доверие в ЕС е 76%. Това е повече дори и от Гърция, в която 74% изпитва евроскептицизъм.
Втора в ЦИЕ се нареди България с 66% разочаровани от еврочленството.
Сред страните, където разочарованието изпреварва подкрепата за ЕС са още Унгария, Чехия, Словакия и Полша.
Единствено в балтийските страни проевропейските настроения са по-силни от антиевропейските. В Естония подкрепата за ЕС е 9% по-висока от неодобрението, в Латвия- с 8%, в Литва- с 4%.
За сравнение, нивото на подкрепа за ЕС е най-силно в скандинавските страни, начело със Швеция (77%). В Западна Европа, доверието в ЕС е по-ниско от недоверието в едва три страни- Великобритания(36% подкрепа за ЕС), Белгия (28%) и Франция (20%).