Тревогите на фондовия пазар не са изчерпани
За фондовия пазар таласъмите под леглото са безброй. На бенчмарк индексите им е трудно да се удържат повече от ден на позитивна територия, тъй като едва успокоени от поредната си тревога, инвеститорите насочват вниманието си към следващия макроикономически проблем.
Борсите въздъхнаха облекчено във вторник, след като Федералният резерв даде ясен знак, че няма да стои със скръстени ръце и в случай, че икономическото възстановяване на САЩ загуби скорост, ще се намеси с пакет стимулиращи мерки.
Само ден по-късно обаче изтиканият на по-заден план страх, че европейските дългови проблеми ще бутнат доминото, отново излезе на сцената.
Щатските пазари не закъсняха да последват Stoxx Europe 600 Index в похода му надолу. Европейският показател загуби 3.8% от стойността си до 223.50 пункта, а индикаторът, следящ представянето на банките на Стария континент, се срина с 6.7 на сто.
Отвъд Океана, индексът S&P 500 „падна" с 4.4% до 1 120.75 пункта, а Dow Jones Industrial Average се понижи с 4.6% до 10 719.48 пункта, което е най-ниското си ниво от септември 2010 г. насам.
Най-силно засегнатият сектор бе финансовият, като KBW Bank Index, включващ 24 позиции, се срина с 8.2%. Само ден по-рано банките, застрахователите, брокерските къщи и инвестиционните фирми поведоха покачването на бенчмарк индексите, нараствайки с над осем на сто.
Наистина, бенчмарк показателите „орязаха" за кратко загубите си, след като главният изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан заяви, че капиталовата адекватност на институцията е задоволителна и тя може да функционира успешно и в по-неблагоприятна икономическа среда. По-късно обаче пазарът отново се поддаде на песимизма си, като книжата на Bank of America поевтиняха с 11% до 6.77 долара, а на Citigroup Inc. - с 10% до 28.49 долара.
Компаниите, чиито печалби са най-пряко зависими от икономическия ръст, също не бяха пожалени от инвеститорите. Morgan Stanley Cyclical Index от 30 дружества „падна" с 4.8%.
Едно от най-големите разочарования за деня бе поднесено от Walt Disney, чиито акции се сринаха с 9.1% до 31.54 долара. Wunderlich Securities снижиха оценката си за позицията, след като обявените финансови резултати за тримесечието се оказаха по-слаби от очакваното.
Нетната печалба е нараснала с 11% до 1.48 млрд. долара, или 77 цента на акция. В същото време, анализаторите се безпокоят, че икономическите проблеми на САЩ и пониженото доверие на потребителите ще се отразят на посещенията в тематичните паркове на компанията.
Около 15 млрд. акции смениха притежателя си в сряда или почти двойно над среднодневния обем изтъргувани книжа за последните три месеца.
Източник: Глобал Маркетс