Щатските индекси опитват да наваксат загубеното ударно
Американските акции успяха най-накрая да наваксат печалния си срив, отбелязан в последните няколко дена. След резки колебания, индексът S&P 500 скочи с рекордните 4.7% до 1 172.55 пункта, което е най-силното покачване от март 2009 г. насам. Индексът Dow Jones Industrial Average възстанови 429.92 пункта, или 4% от стойността си, до 11 239.77 пункта. Около 16.8 млрд. акции смениха притежателя си на американските борси вчера, или повече от двойно над среднодневното ниво за последните три месеца.
Само ден по-рано обаче показателят загуби 6.7% от стойността си, след като инвеститорите се уплашиха, че понижаването на кредитния рейтинг на САЩ ще затрудни и без това не особено убедителния икономически ръст.
Надеждите на анализаторите, че Федералният резерв няма да стои със скръстени ръце обаче се оправдават. Все още е рано да се говори за нов пакет мерки за стимулиране на пазара, но, от друга страна, централната банка даде ясен знак, че е готова за сериозна намеса, ако това се наложи.
Федералният резерв обяви във вторник, че ще остави лихвените равнища на рекордно ниските им нива поне до средата на 2013 година, за да окуражи икономическото възстановяване.
Някои анализатори изтъкват и допълнителни причини за съживяването на борсовите индекси - след периода на паника, ценните книжа са рекордно обезценени и някои от инвеститорите възприемат това като шанс. Щатските компании се търгуват към момента на рекордно ниско ниво от 12.3 пъти печалбата на акция.
Във вторник най-успешно се представиха позициите, които пострадаха най-тежко от дългата серия пазарен песимизъм. Производителите на суровини и банките успяха да възстановят 5.9% от загубените си територии.
KBW Bank Index скочи със седем на сто, като повишение бе регистрирано при всички 24 заемодателя, включени в показателя. Най-големият трезор в САЩ по размер на активите, Bank of America, напредна със 17% до 7.60 долара, след като ден по-рано се срина с 20 на сто. Акциите на Citigroup поскъпнаха с 14% до 31.82 долара.
Производителите на суровини бяха подкрепени от рекордното поскъпване на златото и от медта, която успя да се откъсне от осем месечния си минимум.
Дяловете от най-големия в света публично търгуван производител на мед Freeport-McMoRan скочиха със 7.5% до 45.05 долара. Производителят на алуминий Alcoa Inc., добави 8% към акциите си, които затвориха на 12.24 долара.
Ford Motor Co. напреднаха с 9.9% до 10.91 долара, след като Bank of America ги добави към списъка си с най-добри инвестиционни идеи.
По същата причина, фармацевтичният гигант Pfizer Inc. поскъпна с 5.6% до 17.60 долара.
Анализаторите на Barclays Plc повишиха оценката си за Berkshire Hathaway Inc., след като вчера дяловете от империята на Уорън Бъфет удариха най-ниското си ниво от януари 2010 г. насам. Във вторник акциите клас В на Berkshire Hathaway поскъпнаха с 9.4% до 72.93 долара.
Въпреки признаците, че буреносните облаци над американския фондов пазар може да се разкъсат, не всички новини бяха положителни. Интернет компанията AOL Inc. достигна най-ниското си ниво, откакто се отдели от Time Warner Inc. през 2009 година. Дяловете от дружеството се сринаха с 26 на сто до 11.19 долара, след обявена загуба за второто фискално тримесечие. AOL Inc. се оплакаха, че не успяват да се преборят със спада на интернет абонатите и съживяването на глобалния рекламен пазар не успява да компенсира негативните ефекти от тази тенденция.
Източник: Глобал Маркетс