Болезнен дефицит на доверие на фондовия пазар
Пазарът в САЩ задържа низходящата си инерция в последния работен ден от седмицата, докато инвеститорите се мръщят на идеята да вложат средствата си в акции. Погледите остават приковани в общата икономическа картина и предимствата на отделните публични емитенти трудно трогват сърцата.
За втори път от 1950 г. насам корпоративните дялове носят по-висок дивидент от десетгодишните съкровищни облигации, с 2.28 спрямо 2.07%, сочат данни на Birinyi Associates Inc. Щатските акции остават рекордно подценени, с коефициент цена-печалба от 12.3, при средна стойност от 16.4 от 1954 г. насам, допълват анализатори на Bloomberg.
Това обаче не впечатлява купувачите, разтревожени от мрачните прогнози за щатската и европейска икономика. Някои от най-големите световни банки снижиха прогонозите си за ръста на глобалния брутен вътрешен продукт тази седмица и наляха масло в огъня на песимизма.
На този фон, инвеститорите не само не са склонни да се доверят на доказали се дружества, но са безпощадни спрямо разочаровалите ги компании.
Лео Апотекер, новият главен изпълнителен директор на Hewlett-Packard, може да свидетелства за това. Откакто през ноември пое поста си начело на компютърния гигант, той три пъти снижи прогнозите за печалбата до края на 2011 г., реши да продаде бизнеса с персонални компютри и да закупи производителя на софтуер Autonomy Corp. за $10.3 млрд. долара. Планът му е да добави в портфолиото на компанията продукти, носещи по-високи печалби, но инвеститорите считат, че поне в краткосрочен план приетите промени няма да доведат до нищо друго освен допълнителни разходи. Както UBS AG, така и Deutsche Bank AG снижиха оценката си за компанията, а инвеститорите демонстрираха загубата си на доверие, след като котировките на компанията се сринаха с нови 20 на сто в петък до $23.60.
От общо 172.93 пункта, които Dow Jones Industrial Average загуби в последния ден от седмицата, Hewlett-Packard бяха отговорни за над 44 пункта, а технологичният сектор като цяло бе повлечен надолу с 2.8%.
Традиционно нарочени жертви на макроикономическите страхове са банковият сектор и компаниите, чието представяне е най-пряко зависимо от ръста на БВП.
KBW Bank Index падна с 2.9% в петък след още по-сериозно понижение от 5.6 на сто предходния ден. Книжата на Citigroup поевтиняха с 4.3% до $26.77, а на JP Morgan - с 2.4% до $34.35.
Morgan Stanley Cyclical Index се снижи с три на сто, като отново на мушката стоеше иконата в строителната и минна техника Caterpillar Inc. Дяловете от дружеството загубиха още 4 на сто от стойността си до $79.97. Силно понижение от 3.8% бе регистрирано и при автомобилния гигант Ford Motor Co., чиито акции затвориха на $9.99.
В последния работен ден от седмицата бенчмарк показателят S&P 500 падна с 1.5% до 1,123.53, като общо за тази седмица загуби 4.7% от стойността си. Dow Jones Industrial Average се сви със 172.93 пункта, или 1.6%, до 10,817.65.
Източник: Глобал Маркетс