Доларът поскъпва, златото пада
Доларът поскъпна спрямо основно търгуваните валути, вследствие на спекулациите относно бъдещите действия на Федералния резерв, които ще бъдат оповестени най-вероятно утре от председателя на резерва - Бен Бернанке.
Еврото се понижи преди данните за потребителското доверие в Германия, което се очаква да регистрира най-ниската си стойност от година насам.
Еврото се разменя на нива от около 1.4400, спрямо тези от 1.4420 късно снощи по време на щатската търговия.
През настоящата седмица доларът се търгуваше в относително тесни граници спрямо еврото в диапазона между 1.4350 и 1.4500 в очакване на по-нататъшни доказателства за състоянието на щатската и европейска икономики, както и решението за това дали ще има повече стимули за щатската икономика.
Доларът отбеляза повишение до нива малко над 77 йени, до голяма степен благодарение на вчерашното обявление от страна на японския кабинет за заделяне на 100 млрд. долара за борба със скъпата местна валута.
Днес ще бъдат оповестени и данните за първоначалните молби за помощи за безработица. Средните очаквания на анализаторите са те да са се понижили с 3 000 до 405 000 за седмицата до 20 август, в сравнение с предходната.
Редица анализатори очакват да няма трети пакет от стимули, или той да е значително по-малък от предходните и от очакванията на пазара. „Пазарните участници надяващи се на QE3 ще бъдат разочаровани", коментира Кхон Гоо, главен икономист в ANZ National Bank Ltd.
Еврото прекъсна четиридневното си повишение спрямо йената, преди ключовите данни за германската икономика.
Очакванията за потребителското доверие в страната са за понижение до 5.1 пункта, което би било най-ниската му стойност от октомври 2010 година насам. За сравнение през август показателя е бил 5.4 пункта.
Златото отстъпи значително от постигнатия си в началото на седмицата нов исторически рекорд при 1 913 долара и се търгува на нива от 1 735 долара за унция, или понижение от близо 10% от върха.
Щатските индекси приключиха вчерашния ден на положителна територия, подкрепени до голяма степен от очакванията за по-нататъшни стимули.