Финансови грешки от нашето ежедневие
Финансовата криза се отрази отрезвяващо на много хора, които живяха отвъд своите възможности, благодарение на лесния достъп до кредити. Затягането на финансовата дисциплина обаче, и ограничаването на достъпа до заемни ресурси накара до голяма степен хората да осъзнаят своите реални възможности и нужди и да се съобразяват с тях.
Ето и някои от най-често срещаните основни финансови грешки при хората.
1. Живеете на кредит
Някои кредити, като кредитните карти, репо-кредитите и ипотечните кредити разсрочени за максималния срок предлагат възможности за по-малки вноски, включващи минамално, или нулево погасяване на главницата. По този начин кредитополучателя се заробва да плаща лихви до безкрай, а задължението му намалява минимално.
И макар да изглежда примамливо да покривате ежедневните си разходи с плащания от кредитната си карта, помислете за това – купувати си хранителни стоки от магазина с двуцифрена лихва, която ще платите, ако не върнете сумата за година.
2. Безкрайни плащания
Може би не се замисляте, но най-вероятно плащате за неща, които не е сигурно, че са ви необходими. Сред тях могат да влизат платени кабелни канали, такси за GSM-карти, които не ползвате и мн. др. Макар и сумите по тях да ви се струват минимални, всъщност те се трупат и набъбват сериозно с времето. Погрижете се да приключите всички такси за услуги, които не са ви необходими.
3. Неглежирате малките излишни разходи
Можете да си мислите, че кафето, или безалкохолното в заведение са малък разход, но изчисления сочат, че 25 долара на седмица изхарчени за вечеря навън означават 1 300 долара на година, което вече е една значително по-сериозна сума. Тези средства бихте могли да оползотворите много по-рационално, като например за вноска по ипотечния си кредит.
4. Купувате нов автомобил
Милиони нови автомобили се продават всяка година, въпреки, че малко от купувачите могат да си го позволят с плащане в брой. Невъзможността да платите автомобила в брой, означава невъзможност да си го позволите. Трябва да се прави разлика между възможност да го изплащате на вноски и това да си го позволите.
Освен това ползването на заемни средства, за които се плаща лихва, за актив, чиято стойност се обезценява с 10-15% на година, и със значително по-голям процент в първите години, не е от най-разумните инвестиции.
5. Купувате твърде голямо жилище
Когато става въпрос за може би най-голямата инвестиция в живота ви тя трябва да е добре обмислена и премерена. Освен опасността от това да си купите твърде малко жилище, което да не отговаря на вашите нужди, налице е такава и да си купите твърде голямо жилище, което да не използвате напълно.
Това не е особено финансово разумно, защото ще е свързано с по-голям кредит за закупуване на имота и съответно с това да плащате повече лихви и по-големи вноски, което да ви натоварва излишно.
6. Гледате на имота си като на източник на финансиране
Възможно е чрез вашия имот да имате възможност за достъп до заемни средства. Залагането на имота ви обаче, за закупуването на нещо по-значително по размер от което не е сигурно, че имате нужда, често може да има лоши последствия, като при най-негативния сценарий да останете без място където да живеете.
7. Живеете от заплата до заплата
Това вече да сте изхарчили парите от заплатата която ще получите ви обрича на не особено добър начин на живот, изпълнен с напрежение и невъзможност да заделите средства за непредвидени разходи.
Добре е да имате известна сума спестени средства и да ограничите доколкото можете харчовете си, за да живеете нормално, без да ползвате пари, които ще получавате в бъдеще.