Рекордни загуби за кери трейдърите
Индексът UBS AG, следящ представянето на така наречените carry trades, сделки при които инвеститорите продават валути с ниски лихви, за да купят такива с по-високи, се понижи с 2.6% през този месец, след като загуби 2.2% през август и 3.1% през юли.
Това бе най-голямото му понижение от месеците през май и юни миналата година.
Забавянето на икономическия ръст по целия свят е основна причина за това инвеститорите, залагащи на австралийски и бразилски активи, заемащи долари или търсещи да се облагодетелстват от лихвения диференциал, да регистрират най-големи загуби от година.
Причината за тези загуби е поскъпването на долара, който е добавил 6.5% спрямо кошница от девет основни валути, от дъното си, постигнато на 1 август. Йената е поскъпнала с над 7%.
Трейдърите залагат, че понижаващите се цени на суровините и на фондовите пазари, слабият щатски ръст и дълговата криза в Европа, намаляват привлекателността на по-високодоходните валути.
Лихвите в САЩ са в границите между 0 и 0.25% на годишна база, а тези в Япония между 0 и 0.1%.
За сравнение лихвите в Австралия са 4.75%, а в Бразилия 12%.
Промяната на апетита към риск на инвеститорите е сред основните причини за загуби за кери трейдърите, според специалисти от Morgan Stanley, цитирани от финансовото издание Bloomberg.
Ползващите подобна стратегия регистрираха печалби от 2.1% от края на януари до април, вследствие на оптимизъм за добро световно възстановяване.
През този период австралийският долар и норвежката крона поскъпнаха с по 10% спрямо зелените пари, а бразилският реал добави 5.8% към стойността си.