Зимна депресия или икономическа безперспективност?
С края на лятото се засилват страховете на хората от сезона на високите сметки - зимата. Според социологическо проучване на "Алфа рисърч" икономическият песимизъм на българина нараства прогресивно.
От 38%, които в края на миналата година са очаквали скорошно подобрение в страната, вече само 19% имат тази надежда, каза Геновева Петрова, изпълнителен директор на "Алфа рисърч". Предстои ново изследване на обществените нагласи, което е много вероятно да покаже още по-голям спад в позитивните очаквания. Според данните от проучването на "Алфа Рисърч" 73% не виждат икономическо оживление, а 78 на сто продължават да ограничават потреблението си.
Допълнителен натиск върху психиката на българите оказва и усещането, че са рамкирани в ситуацията, в която живеят, коментира и психологът от Института за изследване на населението и човека към БАН Маргарита Бакрачева. Световната финансова криза намалява възможностите за намиране на стабилност, поне в материален аспект, и това допринася за повишаването на стреса.
Ръстът на депресиите през зимните месеци традиционно е по-висок спрямо другите сезони. Намаляването на деня, по-малкото слънчева светлина и свързаните с това хормонални промени също усилват усещането за тежест.
Може ли човек да си изгради защита от непрекъснато бомбардиращите го новини с отрицателни послания? Категорично да, като намали потока на възприеманата информация или я подбира внимателно, така че да не се натоварва излишно, съветва психологът.
Действат и техниките за позитивно мислене - на всяка негативна мисъл има вариант за противодействие.
Действа и омаловажаването по стандартния начин - че най-важното е да сме здрави.
Източник: БТА