Меркел: Искаме силна Гърция в Еврозоната
Цените на акциите в цял свят вчера скочиха на фона на надеждите, че Европа най-накрая намира изход от дълговата криза. Гърция прие непопулярен имотен данък, а германският канцлер Ангела Меркел обеща да предложи на изпитващата затруднения страна "цялата необходима помощ."
Не е ясно дали това ще е достатъчно, за да задоволи инвеститорите за дълго. Цените на акциите нараснаха след спекулациите от миналата седмица, че институциите, които отпускат спасителни средства на Гърция ще искат да прехвърлят по-голям част от загубите на частните облигационери, както и да рекапитализират европейските банки и да увеличат размера на спасителния фонд. Засега няма потвърждение от европейските столици, че се се планира подобно решение.
Вчера финансовите пазари следяха срещата между Меркел и министър-председателя на Гърция Георгиос Папандреу, но никой от тях не обяви нови мерки преди вечерята им в Берлин.
"Ние всички сме свързани с еврото и слабостта на една държава засяга всички ни," каза Меркел на пресконференция.
Гърция трябва да получи транш от 8 млрд. евро спасителни средства преди средата на октомври, за да избегне фалит, който би разтърсил пазарите по света. Кредиторите обаче настояха за повече усилия от страна на Гърция в набирането на бюджетни приходи.
В отговор груцките законодатели вчера одобриха спорен нов имотен данък. Данъкът се очаква да компенсира изоставането в проходната част на бюджета през тази година като осигури повече от 2 млрд. евро, или около 1% от БВП на Гърция.
"Ние искаме силна Гърция в Еврозоната, а Германия е готова да предложи цялата необходима помощ," каза Меркел в Берлин.
Папандреу от своя страна обеща да приложи реформите, за които международните кредитори настояват. Той заяви, че в момента "гръцкия народ полага големи жертви. По тази причина е много важно да получаваме сигнали на подкрепа от страна на европейските ни партньори."
Новият имотен данък в Гърция ще варира между 4 и 20 евро на квадратен метър. Данъкът ще се бъде начисляван в сметките за електричество, за да се се улесни събираемостта. Токът може да бъде спиран на хората, които отказват да плащат.