Спасяването на еврото- възможно в 10 стъпки
Лидерът на групата на финансовите министри от еврозоната Жан-Клод Юнкер разкритикува увеличаването на двустранните инициативи на Франция и Германия, като заяви, че 70% от тях не са били доведени до край. "Това, което решават Франция и Германия, не става автоматично решение на ЕС", заяви Юнкер пред германския ежедневник "Ханделсблат", цитиран от БТА. "Ако погледнете последните 12 месеца, около 70% от френско-германските предложения не се превърнаха в решение", допълни той.
Изявлението му идва след срещата на френския президент Никола Саркози и германския канцлер Ангела Меркел в неделя в Берлин, по време на която двамата ръководители се договориха да направят предложения в идните седмици най-вече във връзка с рекапитализацията на банките.
Във връзка с рекапитализацията на банките, следващото предизвикателство пред еврозоната, люксембургският премиер се обяви в подкрепа на стриктните условия в замяна на отпускането на държавна помощ. "Трябва да се уверим, че тези, които предоставят капитал на разположение под каквато и да е форма, ще имат участие в органите за вземане на решения на тези банки, в Надзорния съвет, в Управителния съвет, в ръководството. И ще участват в печалбите. Ако данъкоплатецът плаща, той трябва да е акционер. Банките трябва да предоставят част от печалбите си на бюджета. Това е старомодната ми гледна точка по въпроса", допълни Юнкер.
Председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер предложи 10 стъпки за разрешаване на кризата в еврозоната, включително автоматични санкции за правителства с лоша бюджетна дисциплина:
1. Отпуснете следващия транш за Гърция, ако е възможно.
2. Уверете се, че гръцкият дълг е поносим.
3. Стриктно придържане към бюджетна консолидация с автоматични санкции за непостигане на целите
4. Пътна карта за рекапитализация на банките. Банките с недостатъчно капитал трябва първо да опитат да се финансират от пазара, едва след това това - от правителствата.
Данъкоплатците трябва да получат дивиденти за спасяването на банките. "Не можем просто да им дадем пари. Трябва да сме сигурни, че тези, които предоставят капитал в каквато и да е форма, също са представени в органите за управление - в надзорните съвети и съветите на директорите, както и, че ще участваме в разпределението на печалбите."
5. Въвеждане на данък за финансовите транзакции
6. Програма за растеж за страните, които се борят с кризата
7. Да се промени тонът в Европа по въпросите на бюджета. Не е приемливо страните да се делят на такива, които дават и такива, които вземат.
8. По-строга регулация на финансовите пазари.
9. Нов начин за работа с рейтинговите агенции
10. Ние се нуждаем от икономическо правителство. Доволен съм, че броят на поддръжниците на тази идея расте бързо."