ФЕД: САЩ избегнаха рецесията
Последните статистически данни за състоянието на икономиката на Щатите се оказаха по-положителни от очакванията на експертите, което намалява вероятността от нова рецесия в икономиката на страната, твърдят от ФЕД.
„Смятам, че развитието на ситуацията в американската икономика според най-лошия вариант днес е по-малко вероятно, отколкото преди няколко месеца", коментира президентът на ФЕД в Атланта Денис Локхарт , цитиран от Bloomberg и Интерфакс. „Не очаквам повторна рецесия".
Обемът на промишленото производство нарасна през септември с 0.2%, строителните компании са по-малко песимистично настроени, безработицата се задържа на нивото от 9.1%, а компаниите отчитат прилични печалби. По оценки на експерти, ръстът на БВП на САЩ през трето тримесечие на 2011 г. ще се ускори до 2% от 1.3% във второ тримесечие.
Локхарт смята, че до нова мащабна програма за стимулиране на икономиката може и да не се стигне, защото няма рискове от дефлация към този момент. „Стимулирането е нужно в условия, които ние днес не наблюдаваме - това е заплахата от рецесия, дефлационен натиск и рязък скок на безработицата", посочи той.
Но той подкрепя решението за прибягване на ФЕД до нетрадиционни инструменти за стимулиране на икономиката, взети на последните две заседания на американската Централна банка.
От Комитета за операции на открития пазар към Федералния резерв (FOMC) обещаха през август да задържат ключовия лихвен процент на близки до нулата нива до средата на 2013 година, през септември обявиха намерението си да променят структурата на баланса на ЦБ в полза на книжата с по-дълъг срок на обращение. В периода до следващия юни американската ЦБ планира да изкупи щатски ДЦК за 400 млрд. долара за сметка на постъпленията от продажбата на падежиращи през следващите три години бондове.
„Темповете на икономическо развитие в САЩ ни позволяват да проявим известно търпение, но остава фактът, че безработицата в страната се задържа на ниво от 9.1%," заяви Денис Локхарт.