Кофас удари 8 развити икономики
Кофас отчете общо влошаване на състоянието на компаниите в Европа и САЩ, като постави 8 развити страни в списъка на държави с негативна тенденция и специално наблюдение или ги извади от този с положителна тенденция. Нивата на оценките на риска в Гърция и Кипър са намалени с един пункт.
Икономическата ситуация в развитите страни се е влошила от лятото на 2011 година. В допълнение на негативния ефект от намаляването на задлъжнялостта на икономическите агенти в Европа и САЩ, което по-рано затрудняваше дейността, кризата на доверието, изразена във волатилността на финансовите пазари, е започнала да обхваща и реалната икономика. Възходите и паденията на кризата в еврозоната и безизходното положение на американската икономическа политика не позволяват очаквания за предвидим сценарий. Тази несигурност има вероятност да доведе до спиране на покупките на потребителите и инвеститорите. Това се казва в последния доклад на Кофас, която компания е представена и в България.
Друго притеснение за анализаторите идва от недоверието към банките, поради излагането им на суверенен риск, което може да се отрази на достъпа до кредитиране за европейските компании. През първата половина на 2011 година, кредитите са се свили в Гърция, Испания, Португалия и Ирландия.
Значителен е и рискът, че кредитите могат да оредеят и да поскъпнат в сърцето на Европейския съюз. В тази връзка просрочените плащания, отчетени от Кофас, отново нарастват, особено в икономиките от периферията на еврозоната.
Експертите на компанията очакват слаб ръст от 1.6% в паричния съюз през тази година.
Недоверие и намаляване на задлъжнялостта в Еврозоната
Влошаването на икономическата и финансова ситуация кара аналитиците на компанията да понижат нивата на оценката на риска за Гърция с един пункт до C и на Кипър до B, които вече бяха понижени миналия юни. По-тежката от очакваното рецесия (- 4% през 2011-а) допълнително доведе до увеличаване на обществения дефицит в Гърция.
„Както се очакваше, сериозното неизпълнение на задълженията от страна на гръцкото правителство ще засегне инвеститорите и банките, които вече са затегнали условията за отпускането на кредити на бизнесите. През първата половина на 2011 г. кредитирането на бизнеси вече е намаляло със 7% за една година. Кофас забелязва увеличение на броя на проблемите при плащания от гръцки компании от началото на тази година", пише в доклада.
Премахната е позитивната тенденция при А2 оценката на риска на 5 други икономики в еврозоната - Германия, Австрия, Белгия, Франция и Холандия. Очаква се слаб растеж през остатъка на годината заради намалялата активност през второто тримесечие на 2011 година, влошаването на международната търговия и най-вече заради риска от нарастване на недоверието в потребителите и компаниите.
Оценките на риска за Италия - A3 и Португалия - А4, попадат в отрицателния списък за наблюдение. Затягането на строгите бюджетни мерки трябва да задържи италианската икономика в квазистагнация, а португалската - в рецесия през 2011 г. и след нея. Негативните макроикономически и финансови тенденции в тези две страни въздействат върху разплащателните възможности на компаниите, както се забелязва от опита на Кофас с влошаването на плащанията при италиански и поругалски компании през първата половина на 2011 година.
Ограничен растеж в САЩ поради политическото напрежение
Премахването на положителната тенденция в оценката А2 на САЩ се дължи на понижаването на очаквания растеж за 2011 г. на 1.7% спрямо 2.2% за миналия юли. Нивото на доверие от страна на бизнес лидерите и домакинствата е намаляло поради липсата на политическо единство за това какви планове за стимулиране на икономиката да се следват. Всички двигатели на активността се очаква да намалят темпото през втората половина на следващата година. Това намаляване на активност най-вероятно ще се отрази в увеличението на банкрутите, особено при малките и средни предприятия, чиито позиции са отслабени от високия риск за регионалните банки и намален достъп до кредитиране.
Очаквано намаляване на активността на компаниите
В тази връзка дейността на компаниите ще намалее, въпреки че се очаква търсенето от развиващите се страни да се повиши с 5.8% през 2011 година. Въпреки че има спад в глобалната търговия в сравнение с 2010 година, тя ще продължи да отбелязва положителни темпове на растеж.
"Отрицателните промени в оценките на риска на страните, потвърждават твърдението, че сме напуснали фазата на глобално подобрение в поведението на разплащане, която се наблюдаваше от втората половина на 2009 година. Наблюдава се обрат в доверието на икономическите агенти, въвлечени в реалната икономика. Липсата на политически консенсус по отношение на действията, които трябва да се предприемат с цел справяне със суверенната криза и слабият растеж на американската икономика подклаждат допълнително кризата на доверието. Най-голямото предизвикателство пред еврозоната е в предприемането на мерки, които да спрат разпространението на заразата, идваща от гръцката дългова криза, към други страни от паричния съюз. Това ще е ключов елемент забавената активност да не се превърне в рецесия", коментира Ив Злотовски, главен икономист на Кофас.
Позитивни сигнали от Исландия и Тайланд
В периода на криза добрите новини идват от Исландия, чиято А4 оценка на суверенния риск се очаква да има положително развитие. След понижението през март 2009 г. в Исландия се наблюдава растеж (от 2.5% през 2011 г.), за който допринасят развитието на потреблението на домакинствата и бизнес инвестициите. Още повече, че външният дълг на страната се е подобрил значително, въпреки че все още нивата му са високи (от 564% от БВП през 2008 г. до 250% от сегашния БВП). Банковият сектор също се е подобрил.
Оценката на риска на Тайланд - А3, бе махната от негативния списък благодарение на стабилизирането на политическата ситуация след изборите и противопоставянето на световния икономически и финансов смут, се казва още в доклада.