Либия може да учетвори производството на петрол за година
Ще са необходими няколко месеца преди Либия да започне да изнася толкова петрол, колкото изнасяше преди за започне гражданската война по-рано тази година, пише AP. Убийството на Муамар Кадафи обаче намалява вероятността насилието в страната да попречи на увеличаването на производството на петрол.
Със завръщането на либийския петрол цената на черното злато на международните пазари може да намалее.
Типът петрол, които се добива в Либия, е рядък. Той е особено ценен, защото рафинериите по-лесно го превръщат в дизел и бензин. Много рафинерии не могат лесно да преминат към обработването на други видове петрол.
Преди гражданската война Либия произвеждаше едва 2% от петрола в световен мащаб. Дори и малки прекъсвания в добива на петрол обаче могат да имат голям ефект върху цената, защото балансът между търсене и предлагане е деликатен.
Когато се появят опасения, че доставките може да са недостатъчни, трейдърите стават неспокойни и цената може да се покачи бързо.
Цената на петрола скочи с 35% в периода между 15 февруари, когато започнаха протестите в Бегнази и 29 април, когато цената достигна близо 114 долара за барел. Това беше и най-високото й ниво от 2008 г.
Впоследствие цената на петрола падна, защото трейдърите смятаха, че либийският петрол ще се върне на пазарите, след като Кадафи бъде свален окончателно от власт, но и поради опасенията, че забавянето на икономиката в световен мащаб ще намали търсенето на петрол.
До сряда цената на петрола се беше върнала на нивата си отпреди бунтовете в Либия. Вчера цената се понижи с 81 цента до 85.30 долара за барел в Ню Йорк.
Реакцията на петролния пазар на новината за смъртта на Кадафи беше ограничена, защото в Либия от месеци се опитват да възстановят петролната си индустрия.
Преди войната Либия, която има най-големите петролни резерви в Африка, произвеждаше около 1.6 млн. барела дневно. Производството се срина по време на войната. Страната в момента произвежда около 390 000 барела дневно, стана ясно по-рано този месец.
Анализатори прогнозират, че Либия може да произвежда 600 000 барела дневно до края на годината и 1.6 млн. барела дневно до втората половина на следващата година. До тогава цената на петрола, в зависимост от това къде се търгува, може да падне с между 10 и 25 долара на барел, според анализатори.
Възстановяването на редовното производство на петрол обаче може да се окаже трудно за Либия. Страната няма парламент, конституция и има малко останали национални институции.
Вътрешните борби могат да доведат до нови бунтове, подобно на ситуацията в Ирак. Сериозен проблем е също така как приходите от петрола ще бъдат поделяни между повече от 100-те племена в страната.
Международните компании също така ще трябва получат уверение, че новото правителство няма да се опита да намали драстично договорите, които вече са били подписани. Те също така ще искат гаранции за сигурността на служителите, работещи в страната.