Валутните фондове – големите губещи?
Ориентираните към валута стратегии са най-губещи от две десетилетия насам, на фона на изключителната волатилност и сериозно нараняват печалбите на инвестиционните банки, според финансовото издание Yahoo! Finance.
Три от четирите индекси за търговия с валута на финансовата институция Royal Bank of Scotland Group Plc, базирани върху различни стратегии са се понижили през тази година, включително загубата от 2.7% през септември на индекса базиран на „кери трейдинга".
Деноминираният в долари индекс на Deutsche Bank - Currency Returns Index се е понижил с 3.4%, или най-голямото му понижение от това в размер на 4% през 1991 година.
Двата индекса на Barclays - The Stark Currency Traders Index и Barclays Plc index са донесли загуби на инвеститорите съответно от 8.6% и 0.4%.
Глобалното забавяне на световната икономика и действията на централните банки срещу поскъпването на валутите им са довели до изключителна волатилност, която прави търговията с валута изключително волатилна.
„Това което е разочароващо е, че обикновено би следвало да се справяме добре в условията на глобална несигурност на световните борси", коментира Джон Тейлър, основател на най-големият валутен хеджфонд в света - FX Concepts LLC.
Тейлър обяви, че фондът му е загубил 12% през тази година, а активите под управление са се понижили до 5 млрд. долара от 8 млрд. долара.
И други инвестиционни класове са се представяли изключително слабо. Така например индексът следящ представянето на световните такива - MSCI All- Country World Index се понижи с 6.1% от декември.
Сред фондовете търгуващи с валута най-добре се е представил малкия такъв GCM Alpha Fund, който е с активи от едва 9 млн. евро. Той е донесъл доход за инвеститорите в размер на 13%.