Затягат контрола над рейтинговите агенции
Европейската комисия представи мерки за по-добър контрол върху рейтинговите агенции, които обаче не стигат толкова далеч, колкото предварително обявените, предаде Франс прес.
Еврокомисарят за вътрешния пазар и финансовите услуги Мишел Барние представи пред Европарламента в Страсбург пакет от предложения за затягане на правилата за функциониране на агенциите, които бяха обвинени, че са изострили дълговата криза.
Трите най-големи - Moody's, Standard & Poor's - S&P и Fitch контролират 90 на сто от сектора. Не става дума "да счупим термометъра", а "той да функционира правилно, да не засилва треската", обясни Барние на пресконференция тази вечер.
Рейтинговите агенции редовно биват обвинявани, че не са предвидили финансовата криза, дошла от САЩ през 2007 година, а след това и че са изострили дълговата криза, понижавайки оценките си за някои държави без да предоставят убедителни мотиви или пък че са избрали неподходящ момент. Барние все пак трябваше да даде заден ход в изпълнението на поставените си цели заради съпротивата на редица свои колеги от Еврокомисията, отбелязва АФП.
Французинът се отказа от ключов, но също и твърде полемичен елемент от първоначалните си предложения: оценката за кредитоспособността на някои държави да може да бъде временно отменяна, когато тези страни получават финансова подкрепа от Международния валутен фонд и ЕС. "Дълго обсъждахме (въпроса - бел. ред.) с колегите ми, но ще бъде необходимо повече време, за да ги убедя". Така Барние даде да се разбере, че това предложение би могло отново да бъде представено по време на дебати в Европарламента, който ще има последната дума заедно с държавите членки.
Ето какво предвиждат някои от останалите мерки. Финансовите институции ще трябва да се опират по-малко на оценките, дадени от рейтинговите агенции, когато решават за инвестициите си. Комисията планира освен това да премахне конфликтите на интереси и, за да се засили конкуренцията, компаниите, които пускат финансови продукти, трябва да сменят агенцията, която ги оценява на всеки три години.
Самите държави пък ще бъдат оценява вече не веднъж в годината, а на всеки шест месеца. Срещу рейтинговите агенции ще могат да се водят разследвания, а следователно и да се налагат санкции в случай на очевидна грешка или тежък пропуск.
Комисията обсъждаше и създаването на европейска рейтингова агенция, която да бъде конкурент на тримата основни играчи в сектора. Идеята обаче била отхвърлена, тъй като пазарите не биха имали достатъчно доверие към агенция, финансирана с държавни средства, уточнява ДПА. Преди да влязат в сила предложенията те трябва да бъдат одобрени от правителствата на страните членки на ЕС, което може да отнеме години.
Източник: БТА