Десет дни за спасяване на еврото
Европейският съюз и еврозоната навлизат в критичен период, в който трябва да финализират реакцията си спрямо финансовата криза. Това заяви еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен при влизането си в Брюксел на заседането на ЕКОФИН - съвета на министрите по икономика и финанси от съюза, предаде БНР.
Като цяло мога да кажа, че сега навлизаме в критичния период от десет дни, в които да завършим и приключим отговора на Европейския съюз спрямо кризата. Трябва да продължим да работим, особено на два фронта, за да гарантираме, че имаме достатъчно надеждна финансова защита, за да издържим нестабилност на пазарите. В същото време допълнително трябва да укрепим нашето икономическо управление. Това определено е намерението ни и, разбира се, продължават дискусиите и работим за увеличаване на ресурсите на МВФ. За това сме на едно мнение с Кристин Лагард и самия Международен валутен фонд, обясни Оли Рен.
На срещата на еврогрупата - финансовите министри от страните в еврозоната, която се състоя във вторник, беше решено държавите от еврозоната да предоставят допълнителни средства на Международния валутен фонд. Целта е така да бъдат създадени допълнителни запаси от средства в МВФ, за да може фондът при необходимост да предоставя по-големи обеми помощи на страни от общността с дългови проблеми.
Преди ЕКОФИН гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос заяви, че доволен от решението на страните от еврозоната да деблокират своя дял от следващия транш за Гърция.
Да, много съм доволен. Следващият транш е много добър сигнал за Гърция. Сега Гърция отново е на правилния път и аз съм много оптимистично настроен, каза Венизелос при влизането си за срещата на ЕКОФИН в Брюксел.
Отпускането на шестия транш - от общо 8 милиарда евро, от спасителния за Атина пакет беше спряно през август, защото гръцкото правителство още не беше успяло да приложи мерките за икономии, поставени като условие за заема. Шестнадесетте страни от еврозоната ще дадат 5.8 милиарда евро, защото според тях Гърция е изпълнила необходимите условия. Останалите 2.2 милиарда евро трябва да бъдат дадени от Международния валутен фонд.
Също преди заседанието на ЕКОФИН шведският финансов министър Андерс Борг смята, че новото италианско правителство бързо трябва предприеме мерки, за да възстанови доверието на финансовите пазари.
Мисля, че първата стъпка напред са допълнителни мерки, особено от новото италианско правителство. Смятам, че пазарите няма да му дадат време за "меден месец", така че те трябва да извадят наяве всички проблеми, за да видим напредък по отношение на доверието на техния дългов пазар. След това може да бъдат започнати дискусии за това как да бъде укрепена защитата ни и мисля, че в тези дискусии трябва да имаме предвид всички възможности. Според мен ценовата стабилност е гарантирана в Европа и по тази причина има място за маневри по въпроса от (Европейската) централната банка, каза Андерс Борг преди началото на заседанието на ЕКОФИН в Брюксел.
Холандският финансов министър Ян Кеес де Ягер смята, че Европейската централна банка (ЕЦБ) не може да замести разумното фискално управление в отделните държави. На въпрос дали ЕЦБ би трябвало да има по-голяма роля в борбата с финансовата криза холандският министър посочи, че банката е независима и това зависи от самата нея, но също че тя не може да замени фискалната дисциплина в страните-членки на еврозоната.
Но тя никога не може да бъде заместител за фискалната дисциплина и икономическите реформи. Липсата на икономически реформи и липсата на фискална дисциплина ни доведоха до тази криза, така че трябва да разрешим и тези фундаментални проблеми, посочи Ян Кеес де Ягер преди началото на заседанието на ЕКОФИН.
Европейският съюз се опитва да увеличи средствата за европейския спасителен фонд, известен като Европейски механизъм за финансова стабилност, обяви Дидие Рейндер - изпълняващ длъжността на заместник министър-председател и министър на финансите и институционалните реформи на Белгия. За тази цел вероятно ще са необходими по-активни действия от Европейската централна банка и Международния валутен фонд, допълни той.
Това, което искаме да видим, е начин да укрепим европейската финансова защита. Намерихме някои застрахователни механизми, за да я укрепим, но освен това с помощта на Международния валутен фонд и Европейската централна банка можем да продължим напред. Преговаряме с Международния валутен фонд, но решението зависи от Европейската централна банка, каза Дидие Рейндер в Брюксел.