Русия в ролята на спасител на еврозоната
Русия възнамерява да мобилизира при известни условия до 20 милиарда долара в помощ на изпадналите в затруднения страни от еврозоната чрез Международния валутен фонд (МВФ). Това заяви днес в Брюксел съветникът по икономическите въпроси на руския президент Дмитрий Медведев, Аркадий Дворкович, цитиран от Франс прес и БТА.
По-рано посланикът за особени поръчения и координатор в руското министерство на външните работи по въпросите, свързани с БРИКС, Вадим Луков заяви, че големите страни с нововъзникваща пазарна икономика "са готови да предоставят финансови ресурси на Международния валутен фонд (МВФ), които в случай на нужда да бъдат предоставени на еврозоната, но това няма да бъде направено със затворени очи и благоговеейки пред авторитета на международните организации.
Дворкович обаче потвърди волята на Москва да отпусне първи транш от 10 милиарда долара, както вече беше съобщено.
Обещанието ще бъде дадено днес на срещата на върха ЕС-Русия, посочи Дворкович пред журналисти. Средствата представляват сума, която МВФ е трябвало да върне на Русия, но Москва ще каже на фонда да я задържи.
"Десетте милиарда са минимално участие", уточни Дворкович, като допълни, че "може да е повече, но не по-малко". "Склонни сме да ангажираме допълнително 10 милиарда долара" при условие, че еврозоната успоредно с това напредва към първоначалната си цел да разполага със спасителен фонд с финансова ударна сила от 1 трилион евро", подчерта президентският съветник. Еврозоната обаче беше принудена да преразгледа към понижение тази цел, отбелязва АФП.
Окончателното решение на Москва зависи от това какво прави МВФ в подкрепа на еврозоната и от обема на дупката за запълване между целта от 1 трилион евро и пакета, който може действително да бъде мобилизиран, подчерта Дворкович "Ако дупката е 500 милиарда евро и ако не се знае откъде ще дойде другата половина, няма много смисъл в това" Русия да влива пари в механизма, предупреди той.
Ако МВФ реши да мобилизира повече средства в подкрепа на еврозоната за спиране на разпространението на дълговата криза, продължаваща вече повече от две години и застрашаваща световната икономика, "ние няма да се противопоставим", увери съветникът на Медведев.
"Страните от БРИКС няма да се противопоставят", подчерта той. БРИКС обединява пет страни с нововъзникваща пазарна икономика - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Русия има и непосредствен интерес от възстановяването на еврозоната. Дълговата криза предизвиква обезценяване на еврото, а около 40 процента от валутните резерви на страната са в евро, посочва АФП.