Валутните прогнози на Morgan Stanley за 2012 г.
Голямата икономическа несигурност се отразява на движението на цените на акциите и търговията с валута може да се окаже най-интересна в момента.
Еврото се обезценява рязко и Европа изглежда върви към рецесия, а инвеститорите се тълпят при йената и щатския долар.
Това обаче не са единствените интересни сделки в момента. Вижте какво можете да очаквате във валутната търговия в следващата година, според Morgan Stanley.
Щатски долар (USD): бичи
Анализаторите на Morgan Stanley очакват, че доларът ще поскъпне спрямо валутите на страните от Г-10, като йената ще е единственото изключение, защото в момента е най-добрата валута убежище.
Исторически доларът е силен при цикъл на деливъридж, който се очаква да стане в световен план, не само в Европа. Единственото препятствие за силата на щатския долар вероятно ще бъде нов кръг количествено улесняване (очаквано до средата на 2012), но дори и то вероятно ще има ограничен ефект.
Евро (EUR): мечи
Кризата в Еврозоната ще бъде придружена с още понижения на лихвите от страна на ЕЦБ през 2012 г., като това са основните причини късата позиция при EUR/USD да бъде една от водещите сделки на Morgan Stanley за следващата година.
Процесът на деливърдж в световен мащаб ще засили натиска за поевтиняване на еврото, а липсата на растеж ще затрудни финансовите институции в страните от Еврозоната.
Препоръка: Продайте EUR/USD на 1.3670 – таргет 1.2100
Японска йена (JPY): бичи
По подобие на щатския долар анализаторите очакват йената да поскъпне като валута убежище. "В условията на световен деливъридж и несигурност, йената, на фона на постоянния излишък по счетоводната сметка на Япония от 1998 г., би трябва да извлече полза от репатрирането на средства." Това вероятно ще продължи до 2013 г.
Дори и интервенция от страна на Централната банка на Япония, която е основната заплаха за силата на йената, е малко вероятно да има дългосрочен ефект. Последствията от подобни ходове от 2004 г. насам са само временни, а изглежда няма политическа воля за по-големи интервенции.
Британски паунд (GBP): мечи
Големият публичен дълг, заедно с процеса на деливъридж при потребителите и правителството са негативни за паунда, въпреки ангажимента на финансовия министър Джордж Озбърн към мерките за икономически ограничения.
Икономистите от Morgan Stanley очакват увеличаване на количеството улесняване в страната със 125 млрд. паунда до 400 млрд. паунда от февруари или може би още по-рано. Притежанието на британски облигации от страна на чуждестранни инвеститори изглежда прекомерно и вероятно ще бъде намалено.
Препоръка: Продавайте GBP/USD на 1.5830 – таргет 1.4200
Швейцарски франк (CHF): Мечи през първата половина на година, след това бичи
Анализаторите на Morgan Stanley прогнозират, че франкът ще остане валута убежище, въпреки интервенциите на централната банка, които имат за цел да ограничат поскъпването му. Зададеното от банката ниво през август вероятно ще издържи до края на годината, но този ангажимент от страна на Централната банка на Швейцария е малко вероятно да продължи през следващата година.
Ако Европа продължава да показва, че е неспособна да се справи с кризата и стойността ще се върне при франка.
Шведска крона (SEK): мечи
Излишъкът по текущата сметка на Швеция и добрата и стабилната й фискална позиция привличат инвеститорите напоследък, но от Morgan Stanley не са убедени, че това ще продължи.
Тяхната негативна перспектива за шведската икономика, повлияна от прогнозирания икономическа спад в Европа, ще доведе до консолидация на счетоводния баланс и впоследствие до по-малка ликвидност в шведската финансова система. Те очакват по-слаба търговия в началото на следващата година.
Препоръка: Продайте SEK/JPY на 11.64 – таргет 10.10
Канадски долар (CAD): мечи
Анализаторите изтъкват ефектите от европейската криза и световния деливъридж като причини за това канадският долар да поевтинее през следващата година. Канадският долар, както и канадската икономика е една от най-уязвимите валути от световния цикъл на растеж поради важността на суровините.
Анализаторите очакват, че суровините ще поскъпнат леко през следващата година, "но не достатъчно за да надделеят над ръста на щатския долар."
Австралийски долар (AUD): мечи
Както и при канадския долар, външните проблеми ще движат промените в стойността на австралийския долар в следващата година. Австралийският долар зависи особено много от това дали китайската икономика ще има „твърдо“ приземяване. От Morgan Stanley прогнозират „меко“ приземяване.
Австралийският долар поскъпна заедно с цените на суровините през последните няколко години, но забавящото се глобално търсене, особено на желязо и въглища, вероятно ще обърнат тази тенденция.
Новозеландски долар (NZD): краткосрочно мечи, дългосрочно бичи
NZD е силно уязвим на световните икономически сътресения. Банките може да се окажат силно притиснати да намират достатъчно финансиране, тъй като зависят до голяма степен на външни инвеститори.
В това отношение близките връзки на деливъриджа на частния сектор, който вече тече в Нова Зеландия, с развиващите се пазари и Китай означават, че краткосрочното обезценяване може да бъде ограничено. В дългосрочен план (вероятно до средата на следващата година), повишаване на лихвата и продължаващото търсене на селскостопанска продукция ще задържат NZD на високи нива.
Бразилски реал (BRL): мечи
Реалът е силно обвързан с глобалния апетит за риск и с със суровините и може да бъде силно волатилен в следващата година. Анализаторите на Morgan Staneley обаче смятат, че „ валутата е идеален кандидат за хедж срещу пазарния риск в настоящите условия."
Европа ще движи стойността на реала в краткосрочен план, но суровините и приземяването на китайската икономика вероятно ще имат по-голямо влияние в по-дългосрочен план. Централната банка на Бразилия засега защитава стойността на реала и това ще попречи на валутата да поевтинее рязко.
Мексиканско песо (MXN): бичи
Анализаторите са бичи настроени спрямо песото, въпреки прогнозите, че слабостта му породена от проблемите в Европа ще продължи до до края на първото тримесечие на 2012 г. Положителни икономически данни от САЩ и липсата на интервенции от страна на централната банка, при които да купува долари в защита на песото, ще генерират бичи тенденции за мексиканската валута.
В по-дългосрочен план MXN ще бъде "сред най-добре представящите се валути в региона след като апетитът за риск се завърне по-решително след второто тримесечие на 2012 г."
Аржентинско песо (ARS): мечи
Аржентинското правителство продължава да изпитва затруднения с постигането на баланс между девалвация и инфлация, като инфлацията се смята че е около 25%. Обезценяването обаче лесно може да излезе от контрол.
В сравнение с други латиноамерикански валути, които според анализаторите ще поскъпнат през втората половина на 2012 г., този тип политика ще доведе до слабо представяне на аржентинското песо.
Южноафрикански ранд (ZAR): мечи
Анализаторите прогнозират продължителна слабост и волатилност при ранда, валута, която те ще избягват занапред. Дефицитът по текущата сметка на страната и проблемите с резервите "дават основание за предпазливост," въпреки очакваното намаляване на риска до втората половина на следващата година.
Турска лира (TRY): бичи
Анализаторите на Morgan Stanley очакват турската лира да се представя по-добре от повечето валути на развиващите се страни от Източна Европа и Близкия Изток, основно защото Централната банка на Турция ще продължи да защитава валутата срещу спекулативни атаки от страна на инвеститори като поддържа лихвите високи в краткосрочен план.
Нещо повече, забавящото се местно търсене и падащата цена на петрола намаляват дефицита по текущата сметка на страната и минималната й експозиция към кризата в Еврозоната може да бъде положително за лирата в дългосрочен план. Въпреки че анализаторите прогнозират спад в стойността й в началото на следващата година, те са бичи настроени относно валутата в сравнение с регионалните й конкуренти в дългосрочен план.
Препоръка: Купувайте TRY/CZK на 10.31 – таргет 11.00
Руска рубла (RUB): бичи
От Morgan Stanley очакват "силно представяне" от рублата през 2012 г., предлагайки на инвеститорите да търгуват EUR/RUB. Препоръката е отчасти, защото според тях руската икономика ще расте по-бързо от всички останали в ЦИЕ, Близкия Изток и Африка през 2012 г., нараствайки с около 5%.
Вероятно най-голямата причина, за да се очаква силна рубла е политиката на централната банка, тъй като се очаква лидерите да облекчат контрола върху валутната търговия през следващата година.
Препоръка: Продайте EUR/RUB на 43.50 – таргет 40.00
Полска злота (PLN): мечи
Връзките между Полша и Еврозоната са силни, а страната ще избегне въвличането в кризата. Финансовото министерство на Полша предприе мерки да ограничи поевтиняването на злотата, в крайна сметка от Morgan Stanley очакват кризата да надделее над всички опити за поддържането на стойността на валутата.
Подобно на други валути от ЦИЕ злотата вероятно няма да обърне траекторията си с настъпването на края на кризата в Еврозоната през втората половина на 2012.
Чешка крона (CZK): мечи
Чехия е силно зависима от Еврозоната и перспективите й за растеж ще пострадат от прогнозираната рецесия в Еврозоната. Продължителният деливъридж при европейските банки също ще намали икономическия ръст на страната.
Чешката централна банка трудно ще продължи с облекчаването на политиката и е малко вероятно да предприеме действия в подкрепа на стойността на валутата, тъй като икономиката на страната разчита силно на износа.
Препоръка: USD/CZK може да нарасне с 11% до третото тримесечие на 2012 г.
Унгарски форинт (HUF): мечи
Политическата несигурност в страната и слабата икономика на Еврозоната е причина за това анализаторите да са мечи настроени спрямо унгарския форинт и да твърдят, че ще се представя по-слабо от валутите на развиващите се пазари като цяло.
Анализаторите обаче изтъкват някои причини, поради които форинтът може да не се обезцени толкова рязко, колкото някои инвеститори се опасяват. Признаците, че Унгария ще постигне споразумение с МВФ, въпреки политическото неодобрение и дори нарастващата вероятност от валутна интервенция предполагат, че валутата може да избегне "крайна слабост." Тя обаче няма да се представя добре.