Конгресът все по-богат, народът все по-безпаричен
Личното богатство на конгресмените в САЩ е средно 913 000 долара и расте все повече, докато благосъстоянието на обикновените американци е средно 100 000 долара и постоянно намалява, пише вестник "Ню Йорк таймс", цитиран от БТА.
Пропастта между богатството на депутатите и на техните избиратели рядко е била толкова значителна и става все по-голяма.
Членовете на Конгреса, много от които са сред единия процент свръхбогати хора, критикувани от протестното движение "Окупирай Уолстрийт", стават все по-богати, въпреки че повечето американци непрекъснато обедняват през последните шест години, отбелязва вестникът, като цитира данни на Центъра за отговорна политика.
Конгресът никога не е бил място за бедняци. От собствениците на плантации във времето преди Гражданската война в САЩ и индустриалците в началото на миналия век, до бившите финансисти от Уолстрийт и шефове на компютърни гиганти, той винаги е бил пълен с богаташи, сред които са представители на фамилии като Гугенхайм, Кенеди и Рокфелер, отбелязва изданието.
Във времена на благоденствие тази пропаст може да остане до голяма степен незабелязана, но в период, когато американците преживяват тежки икономически страдания, този контраст буди значително обществено недоволство. Една от причините за тази тенденция е, че скъпите предизборни кампании са по силите само на много заможни хора, пише вестникът.
Като възможни обяснения за нарастващото богатство на конгресмените "Ню Йорк таймс" изтъква и слабия етичен контрол, доходните сделки със земя, благоприятните данъчни закони, наследствата и дори браковете със заможни съпруги.