Надявам се, че през тази година магистрала „Тракия” реално ще е факт. Планираме до 1 юли да е готов и Лот 2, и Лот 3 и част от Лот 4 в частта до Петолъчката на Ямбол. Това е наш основен приоритет за това лято. Това каза Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие и благоустройството, в предаването на БТВ „Тази сутрин”.

По отношение на магистрала „Хемус” се работи активно в участъка между Околовръстното на София и гара „Яна”. Напролет ще бъдат възстановени дейностите там, тъй като това е изключително важен участък. Друг участък от магистрала, по който се работи, е Шумен-Белокопитово, добави министърът. Магистрала „Хемус” остава основен приоритет за следващия програмен период, когато до Велико Търново ще бъде изцяло магистрала, от Велико Търново до Шумен ще бъде скоростен път.

Във връзка със зачестилите открития на археологически находки по трасетата на планираните магистрали Павлова каза, че не вярва това да е саботаж, но все пак това е особено стечение на обстоятелствата, тъй като би трябвало тези трасета предварително да са проучени и за тях има вече потвърждение, че може да се строи.

„Моето притеснение, от една страна е, първо, да не платим два пъти – един път правим предварително проучване, втори път плащаме отново за археология. Факт е, че ние трябва да усвоим стотици милиони.

От друга страна, обаче, ние виждаме как трябва да платим два пъти, как ние вече сме платили с ОП „Транспорт” трите ключови пътя, които строим, 11.8 млн. лв. са предоставени за археология. И в момента трябва да продължим да работим, тъй като излизат извънредно археологии”, обясни министър Павлова.

Министърът съобщи още, че очаква 1500 незаконни сгради да бъдат съборени тази година, като 10-те сгради на "Златна перла" ще са едни от първите, които ще бъдат премахнати.

„Казусът с незаконното ваканционно селище "Златна перла" се развива още от 2006 г. и въпреки решението на петчленен състав на Върховния административен съд, че постройките за незаконни, те все още стоят на брега край Варвара“, каза Павлова.

На въпрос отстъпило ли е правителството в случая с исканията на "Витоша ски" - ски писти да могат да се строят и без промяна в предназначението на земята, министърът отговори, че това е "правилно решение в подкрепа на развитието на ски-туризма в България".

"Не смятам, че това е проблем. Ние трябва да развиваме ски-туризма, спа-туризма, културно-историческия туризъм, а не само алкохолния туризъм, както казват някои колеги", заяви тя.