Историята на шампанското
Чашата шампанско на Нова година е традиция по света, а пенливата напитка е популярна още откакто в северна Франция започнали да отглеждат лозя през 5-ти век.
За първите 9 месеца на 2011 година продажбите на шампанско са се увеличили с 15% и се очаква да продължат да се увеличават.
Ето няколко факта от историята на прочутата напитка:
Шампанско може да се нарича само вино, произведено от лозя от провинция Шампан във Франция. Това е регламентирано от ЕС. Останалите са с етикет „пенливо вино“.
Шампанското e станало известно благодарение на френските крале. То било любима напитка на Крал Луи 14-ти. Това довело до огромна завист в район Бургундия, където не можели да се примирят с това, че кралят поставя тяхното червено вино на второ място. Омразата между двата района продължила 130 години, като на няколко пъти имало вероятност да се стигне до гражданска война.
Има три типа грозде, използвани за шампанското: шардоне, пино ноар и пино мъоние.
Първоначално балончетата, които се получавали във виното се считали за недостатък.
Французите предпочитали по-спокойно вино, а британците харесали балончетата.
Вината от Шампан не могат да се продават като класически шампански вина ако не са преминали целия процес най-малко за 18 месеца. Минималният срок за зрелите вина преди дегоржирането е 3 години, но повечето производители на висококачествени вина го продължават до 6-8 години.
Днес региона Шампан произвежда над 200 милиона бутилки на ден.
Бутилките за шампанско са дебелостенни, с вдлъбнато дъно, предназначени да издържат налягане, трикратно по-високо от налягането в автомобилна гума. Като стандартна за производството на Шампан са бутилките от 0,750 л.
По отношение съдържанието на добавени захари шампанското вино се дели на няколко категории:
- Сладко - doux
- Полусухо - demi-sec
- Сухо - sec
- Екстра сухо - extra sec
- Почти изцяло сухо - brut
- Изцяло сухо (без допълнителна захар, понякога извънредно сухо) - extra brut.
Дом Периньон е французин, който имал изключително високи стандарти и прецизна техника за производството на виното.
Той използвал само сорт пино ноар от лози, които не позволявал да станат по-високи от 3 фута (91 см) и се подкастряли само сутрин, когато е по-студено.
Бутилка Dom Pérignon струва между 100 и 200 долара.