Цифрите, които определяха живота ни през 2011 г.
Сп. Forbes предложи една интересна илюстрация на събитията от изминалата година, представяйки ги в цифри: важни, страшни, показателни, смешни или просто любопитни, нека ги видим:
Само 2 куршума
изстреляха американските тюлени (SEAL Team Six) срещу лидера на Ал Кайда Осама бин Ладен, който се укриваше в добре защитена къща в Пакистан. Единият изстрел попадна в главата на терорист номер едно, другият го уцели в корема. Операцията срещу архитектора на атаката срещу Световния търговски център на 11 септември продължи 40 минути.
69 души за 69 минути
точно 69 минути минаха от кацането на норвежеца Андерс Брейвик на остров Утея до арестуването му. През това време Брейвик безпрепятствено бродеше из младежкия лагер на Норвежката народна пария, стреляйки по хората. При нападението загинаха 69 души. Няколко часа по-рано заложената от него бомба в центъра на Осло уби осем души. Общо 77 души загинаха при атаките на Брейвик. По-късно той бе обявен за невменяем.
Заплата 60 000 евро на ден
Толкова печели камерунецът Самуел Ето'о във футболния клуб „Анжи“- Махачкала. Собственикът на клуба Сулейман Керимов успя да примами звездата на Интер с рекордно възнаграждение, направило Ето'о най-скъпоплатения спортист в света.
0 рубли 00 копейки
ще плати Роман Абрамович за 50-процентния си дял в алуминиевата компания „Русал“. Интересната история от руския бизнес бе на първа страница в британските таблоиди, докато в Лондон течеше съдебният спор между двамата титани на руската олигархия– Роман Абрамович и Борис Березовски.
Една клечка за десетки революции
Тя трябваше на 26-годишният тунизийски уличен търговец Мохамед Буазизи, който се самозапали в края на 2010 г. като протест срещу разрушаването на неговата сергия за плодове и зеленчуци, благодарение на която издържаше бедното си семейство. Събитието бе оценено през 2011 г. когато целият Близък изток бе обхванат от протести, революции и сваляне на десетилетни диктаторски режими. Буазиси бе награден посмъртно с наградата „Андрей Сахаров“ на Европейския парламент.
$ 510 204.082
е цената, която се получава, когато се раздели платената от Google сума за Motorola Mobility (12.5 млрд. долара) на принадлежащите на телекомуникационната компания патенти (24 500).
И толкова струваше всеки патент от портфолиото на Novell, купено от Apple и Microsoft.
Патентната война бе основната тенденция в технологичния бизнес през годината.
Смърт, катализирала 41 800% ръст
На толкова оцени Amazon.com ръста на продажбите спрямо предварителните очаквания, след като излизането на биографията на Стив Джобс съвпадна със смъртта на главния герой. Книгата на Уолтър Айзъксън е безспорният бестселър на годината.
7 млрд. души
достигна населението на Земята в края на октомври 2011 г. според ООН, като няколко страни си оспорват мястото на раждане на бебе 7 000 000 000. След 15 години светът ще тръпне в очакване на осеммилиардния човек.
70 години доверие в Америка
Толкова САЩ успя да задържи максималния си кредитен рейтинг, който в началото на август S&P понижи с една степен на фона на проблемите в най-голямата световна икономика. Намаляването на оценката на САЩ донесе паника на международните финансови пазари, която и до момента не можем да гарантираме, че е утихнала.
951 града срещу Уолстрийт
951 града в 82 страни се включиха в най-масовата акция „Окупирай...“ на 15 октомври. Демонстрациите, които започнаха през септември в Ню Йорк с протеста „Окупирай Уолстрийт“ , се прехвърлиха по целия свят, а основният лозунг We are the 99% (Ние сме 99-те процента) акцентира върху неравномерното разпределение на богатството и огромната пропаст между елита и останалата част от обществото.
10 000 сандвича за сватба на годината
10 000 малки канапета бяха поднесени на тържествения „лънч“ по повод сватбата на британския принц Уилям и Кейт Мидълтън. Церемонията стана най-голямото светско събитие на годината, като нейното излъчване на живо привлече през телевизорите 2 млрд. души, или почти 30% от населението на планетата.
Съдбовните 0.00000006 секунди
за които частицата неутрино преодоля 732 км, разделящи ускорителя на CERN в Швейцария и лабораторията Гранд Сасо в Италия. Скоростта му е по-голяма от тази на светлината, което се смяташе за невъзможно. Месец по-късно експериментът бе повторен и отново се увенча с успех. Ако предстоящите през 2012 г. публикации докажат, че има частица по-бърза от светлината, това ще измени фундаменталните принципи на физиката.
25 000 несъгласни
се събраха на 10 декември в Москва, за да протестират срещу фалшификациите на парламентарните избори в Русия. Това бе най-масовият протест в страната след началото на 90-те години.
И една чаша фукушимска вода
която пред очите на журналистите изпи представителят на кабинета на министрите на Япония Ясухиро Сонода. Инцидентът в АЕЦ Фукушима през март стана най-тежкият след ядрената катастрофа в Чернобил през 1986 г. За Сонода обаче няма риск- водата бе взета от най-малко пострадалия и най- почистен реактор на ядрената централа. Водата от останалите реактор? Тя няма да става за пиене поне още 30 години.