Няколко прогнози за 2011 г., направени през 1931 г.
През 1931 г. The New York Times е празнувал своята 80-годишнина. Изданието помолило няколко велики за времето си мъже да споделят своето виждане за това как ще изглежда светът 80-години по-късно, или през 2011 година. Хенри Форд е казал, че не може да се предвиди светът след 80 години, останалите са дали прогнози.
Ето ни сега в края на 2011 година.
Да видим дали са били прави?
Уилям Огбърн (социолог): Работната сила ще расте, Ефективността ще бъде от ключово значение, правителството ще има по-голяма власт:
Населението на САЩ ще достигне около 160 милиона души и ще има много повече възрастни хора.
Технологичният прогрес ще бъде ключът към бъдещето. Магията на дистанционното управление вече няма да е магия, а нещо обикновено.
Усъвършенстването на комуникациите и транспорта ще заглади регионалните различния и ще ни унифицира.
Селските райони ще бъдат трансферирани от технологиите и фермерите ще заприличат все повече на гражданите. Броят на фермерите ще намалее.
Технологичните открития и природните ресурси ще доведат до много по-добър стандарт на живот. Бедността ще бъде елиминарана и гладът вече няма да може да бъде двигател на революции. Ще останат проблемите с неравенството в доходите. Застрахователната индустрия ще помага в кризисни моменти.
Ролята на правителството ще се увеличи.
Семейството няма да изчезне, но ще бъде нестабилно, особено в първите години на брака, а броят на разводите силно ще нарасне.
Животът на жените ще става все по-подобен на този на мъжете, те ще прекарват голяма част от времето си извън дома.
Принципа на опортюнизма ще доминира в правото и в етиката.
Артър Комптън (американски физик): националните граници няма да важат – донякъде правилно
Заради по-добрите комуникационни технологии, националните граници постепенно ще започнат да губят своето значение. Заради расовите различия, едва ли ще се създаде голям международен съюз в рамките на следващите 80 години, но може да има съюзи на съседни държави под централизирано правителство.
Дж. Майо (писател): хората ще живеят по 70 години - правилно
Заразните и инфекциозните заболявания ще са до голяма степен овладяни и средната продължителност на живота ще се е увеличила.
Най-чести причини за смърт на средна и по-късна възраст ще са сърдечни заболявания, заболявания на бъбреците и кръвоносната система, на нервната система, както и ракът.
Артър Кийт (изследовател): Медицината ще бъде тясно специализирана – правилно
Преди 80 години медицината е имала три основни направления – лекари, хирурзи и акушери.
Днес има над 50 специалности. Артър Кийт казва, че това специализиарне на всичко много го плаши.
Робърт Миликан (физик): науката ще разрешава всички проблеми – не съвсем
„Сред естествените науки аз разчитам повече на биологията, отколкото на физиката,“ казва той. Чрез научен подход, според Миликан, ще могат да се разрешават всички обществени проблеми.
Майкъл Пъпин (американски физик и химик от сръбски произход) : Богатството ще е разпределено по равно – много грешно
Пъпин е смятал, че в следващите 80 години ще се развие индустриална цивилизация, която ще разпредели по равно богатството на света, и всеки работник ще има гарантиран дял от това, което е помогнал да се произведе.
Следвайте ни във Фейсбук