Стрес-тестовете потвърждават: АЕЦ Козлодуй е безопасна
Стрес – тестовете потвърждават, че АЕЦ "Козлодуй" е безопасна, заяви председателят на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев на специален брифинг, предаде БГНЕС.
Всички съоръжения, в които има отработено ядрено гориво са обект на стрес-тестовете. България е предала своя окончателен доклад от 168 стр. на 30 декември 2011 г., който е бил изпратен в ЕК и от вчера е публикуван на страниците на Агенцията за ядрено регулиране.
От направените в края на миналата година стрес - тестове на АЕЦ "Козлодуй" следват изводите, че в сеизмично отношение конструкциите, системите и компонентите на централата са в състояние да осигурят безопасността й при максимално възможните за площадката въздействия, каза той.
Определени са и допълнителни мерки за повишаване на устойчивостта на блоковете 5 и 6, продължи председателят на АЯР.
По критерия "външно наводнение" след направените изследвания се потвърждава, че площадката на АЕЦ "Козлодуй" на практика е незаливаема.
Централата поддържа постоянна аварийна готовност на персонала, регламентирани са и действията за управление на авариите, налице са необходимите мерки за защита на персонала, обществото и околната среда.
Съществуващите средства за защита на целостта на херметичната обвивка, както и тези за ограничаване изхвърлянето на радиоактивни вещества извън херметичната зона са ефективни, категоричен е Сергей Цочев.
АЕЦ "Белене" е пред лицензиране и по тази причина тя не попада в стрес-тестовете, но АЯР е поискала да има такъв доклад, подобен на реакторите, които са в експлоатация. Целта е да се използва тази информация при лицензиране проектите на блоковете на бъдещата централа, поясни Сергей Цочев.
По-рано днес министърът на икономиката Трайчо Трайков се обяви за строителството на нов реактор в АЕЦ Козлодуй вместо изграждането на АЕЦ Белене.
Припомняме, че от лятото на миналата година всички 143 атомни електроцентрали в Европейския съюз са оценявани по общи критерии за сигурност.
Тестовете, които Европейската комисия поиска след инцидента в японската АЕЦ Фукушима, целят да определят устойчивостта на европейските АЕЦ при всички природни бедствия – земетресения, наводнения, цунами, студ, горещини, човешки рискове, като например самолетни катастрофи или терористични атаки.