Има знаци за стабилизирането на европейската икономика
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги заяви, че финансово затруднените страни от еврозоната са отбелязали значителен и съществен напредък по отношение на бюджетната консолидация, предаде АФП, цитирана от Фокус.
„Пазарите признават напредъка”, заяви Драги по време на пресконференция във Франкфурт след успешното издаване на италиански и испански облигации. Според Европейската централна банка (ЕЦБ) има предварителни знаци за стабилизирането на европейската икономика.
В същото време ЕЦБ призова европейските лидери да работят за създаването на работни места, като в същото време не отстъпват от целите си за реформи и за „непреклонно” прилагане на новата фискална рамка за еврозоната, пише вестник „Айриш таймс”.
Ръководителят на ЕЦБ Марио Драги призова за „ясни и ефективни формулировки” в новия фискален пакт, който в момента се договаря.
Банката изрази безпокойството си от икономическите прогнози за еврозоната през 2012 година, въпреки предварителните знаци за стабилизиране. Продължаващата турбулентност на пазара задушава икономическата активност и допринася за климат на „висока несигурност и значителни рискове за спад”, отбелязва ЕЦБ.
Вчера страните от ЕС постигнаха съгласие по общите принципи на фискалния договор, който предполага затягане на контрола по разходите на средства от бюджета и размера на държавния дълг. Споразумението предполага въвеждане на автоматични санкции срещу страните, чийто бюджетен дефицит надвиши 3% от БВП.
Текстът на документа ще бъде представен на среща на високо равнище на финансовите министри на страните от ЕС, която ще се състои на 29 януари в Белгия.
Останали са няколко спорни въпроса, които предстои да бъдат уредени. „Има схематично съгласие”, заявиха преговарящите относно пакта, който 26 от 27 страни- членки на ЕС, с изключение на Великобритания, се съгласиха да подкрепят на срещата на високо равнище през декември.
Въпреки това срещу договора възрази Европейският парламент, а президентът на Чехия Вацлав Клаус е заплашил, че ако правителството реши да се присъедини към пакта за фискален съюз в ЕС, то тогава той ще наложи вето на решението.