Европейските компании най-евтини спрямо щатските от 2004-та насам
Оценката на европейските компании се е понижила до най-ниското си ниво от 2004 година насам, сравнена с тази на щатските, вследствие на разнопосочните прогнози за развитието на двата региона, които се различават в най-голяма степен от 1998 година насам.
Индексът Stoxx Europe 600 се търгува при съотношение 1.43 пъти счетоводната стойност на компонентите му, след като се понижи с 11% през изминалата година.
Това на фона на същото съотношение от 2.14 за компаниите от широкия индекс Standard& Poor’s 500, според данни на Bloomberg.
Икономистите прогнозират ръст на щатската икономика с 2.3% през тази година, на фона на свиване на икономиката на Еврозоната от 0.2%, вследствие на дълговата криза.
Според бичи настроените инвеститори обаче това различие във финансовите показатели, при които се търгуват двата индекса, създава условия за изгодни покупки, тъй като печалбите на компаниите от европейския широк индекс се очаква да се повишат средно с 9.8% през следващите две години. Съдействие за това ще окаже доброто развитие на щатската икономика.
Според негативно настроените инвеститори високите бюджетни дефицити на европейските страни ще ограничат възстановяването и на двата региона, а рецесията в Европа ще повлече и останалия свят.
Инвеститорите плащат премия за европейски компании, които осъществяват основна част от бизнеса си извън пределите на Стария континент според данни на финансовото издание.
Акциите на ASML Holding, най-големият европейски производител на оборудване за чипове, са поскъпнали с 48% от август насам и се търгуват при съотношение 4.1 пъти счетоводната стойност. Голяма част от приходите на страната са от продажби отвъд Океана.
Акциите на Daimler AG, най-големят световен производител на камиони, се повишиха с 44% от ноември насам, след като отчетоха ръст на щатското търсене на продукцията на компанията.
Като цяло европейските компании ще добият 46% от приходите си от продажби извън региона, като най-големият дял достига 57% при някои компании. Около 14% от приходите им са от САЩ според прогнози.
Еврото поевтиня с около 4% през последните три месеца и е най-зле представящата се сред 10-те основни валути. Слабата европейска валута подпомага европейските износители, като прави стоките им относително по-конкурентоспособни.
Според изчисления около 10% поскъпване на долара инициира 1.8% ръст в печалбите на европейските компании през тази година и 1.7% ръст в „справедливата стойност“ на европейските компании според прогнози на Morgan Stanley.
Индексът Stoxx 600 се повиши с 2.7% от началото на годината, което е най-добрият му годишен старт от 1997 година насам. Широкият S&P 500 добави 2% от началото на годината, като също е с най-доброто си представяне от 1997-ма.
Междувременно портфолио-мениджърите са най-бичи настроени за щатските акции от април 2010-та година според изследване на Bank of America.
За разлика от финансовата криза през 2008 година глобалните икономики се движат във все по-голяма асинхрон една с друга, коментират пазарни наблюдатели. Това кара много специалисти да изразяват мнение, че САЩ, Китай и развиващите се пазари ще се представят по-добре от развитите европейски такива.
Средният ръст на БРИКС страните со очаква да е над 6% през следващата година. Глобалният БВП пък се очаква да се повиши с 2.5% през тази според прогнози на Световната банка. Това е понижение от очакванията за ръст от 3.6%, направени през юни миналата година.
Оценката на компаниите въз основа на тяхната счетоводна стойност се е понижила под средното за последното десетилетие през 2008-ма година с началото на кризата.
Тези съотношения все още има да се възстановяват в САЩ и Европа, след като дълговата криза стартирала с Гърция доведе до „мечи пазари“ поне в 35 страни по света, след понижения от по над 20% през 2011 година.