Как да поискате повишение на заплатата?
Последните няколко години минаха под знака на кризата, ситуация, която бе използвана от редица работодатели, ако не да намаляват и да съкращават персонал, то поне да замразят нивото на заплатите.
С усещането на известна нотка на оптимизъм и размразяване в някои сектори, или най-малкото поради необходимостта от това доходът ви да догонва инфлацията през последните години, може би е време да поискате повишение на вашето възнаграждение.
Ако очаквате работодателя сам да стори това, вероятността е твърде малка. Ако хората не си поискат повишения, много често те така или иначе няма да го получат, коментират специалисти.
Естествено това, че ще поискате повишение не е гаранция, че ще го получите, като най-вероятният отказ и оправдание ще е тежката икономическа ситуация, в която работи съответния бизнес.
И все пак нищо не пречи да пробвате. А ако сте решили да опитате, то трябва да го направите по правилния начин. Ето и някои насоки за това:
Преди да поискате повишение се заинтересувайте и проучете какви са средните възнаграждения в сектора и по специалността, в която работите. Ако възнаграждението ви значително изостава, това може да е добър довод да поискате изравняване. Със сигурност, вашите ръководни кадри са наясно със средното заплащане за дадена специалност и ако ви ценят като кадър, няма да си позволят да ви загубят.
Ако имате достъп, проверете как е финансовото състояние на организацията, в която работите (става въпрос за публично достъпни финансови отчети). Подобрението на финансовото състояние на организацията е добра основа за искане на повишение на възнаграждението.
Бъдете наясно с това какви са вашите отговорности и задължения и до каква степен постигате исканото от вас. Ако имате норми и цели, преди да поискате повишение на възнаграждението си се подсигурете, че ги изпълнявате. Така можете да поставите тона на разговора с мениджъра „аз знам какво иска компанията от мен и съм го изпълнил...“.
Да отидете и да кажете „искам повишение на заплатата“, или „ако не получа повишение ще напусна“, не е добра стратегия. Много по-добре е да говорите за това какво сте постигнали в компанията и че искате да се развивате.
Ако сте достигнали тавана на заплата за съответната длъжност в организацията, вместо повишение на заплатата е много по-разумно да поискате повишение в длъжност. Така с новата ви роля и отговорности, най-вероятно ще получавате и по-високо заплащане.
Не чакайте повишението на заплатата само да дойде при вас. Обикновено отнема доста време, докато то бъде одобрено и достигне до вас. Вместо това говорете с ръководителя си и дайте да се разбере, че не искате увеличението веднага и от утре, както и че исканото увеличение е съответствие на ролята и функциите ви за компанията. Обикновено това отнема два или три месеца.
Ако до момента не сте искали увеличение, то шансовете ви са значително по-добри. Изследвания сочат, че на повечето хора не им е удобно да говорят с ръководителите си за това. Едва 12% от хората в САЩ търсят годишна актуализация на възнагражденията си, според изследване на Salary.com.
Когато говорите за по-висока заплата, никога не се сравнявайте с друг служител в компанията, защото това действа изключително негативно на ръководството. Говорете за личния си принос и за това как можете да станете по-ценен за компанията.
Ако компанията няма бюджет за повишаване на вашата заплата, можете да поискате друг тип компенсации, като повече свободно време, по-голяма свобода в работата и др.