Сергей Станишев спира АКТА в Европа
Лидерът на БСП и президент на ПЕС Сергей Станишев призова евродепутатите от Групата на Социалистите и Демократите в ЕП да не подкрепят споразумението АКТА, което предстои да се гласува през май. Същият призив Станишев отправи и към депутатите от партиите-членки на ПЕС в националните парламенти.
Днес президентът на ПЕС е в Брюксел, където участва в заседанието на Президиума на ПЕС. Европейските социалисти приеха Декларация, с която изразяват ясно несъгласието си с AКTA. Сергей Станишев приветства силната и категорична позиция на ПЕС. „Това е въпрос, който разгневи хората.
Като политическа сила не може да се колебаем или да имаме неясна позиция. Ако нямаме ясна позиция, хората няма да забравят това, когато гласуват за Европейски парламент през 2014г’”, отбеляза президентът на ПЕС. Станишев напомни, че темата успя силно да мобилизира обществото, особено младите хора.
Влиятелната организация за публични кампании AVAAZ например стартира онлайн подписка срещу АКТА на 25 януари и вече набра близо 2 милион подписа. Освен това тази събота са насрочени демонстрации в цяла Европа. Според Станишев протестът срещу АКТА набира толкова привърженици, защото споразумението ще се отрази значително върху основни свободи.
В Декларацията си Европейските социалисти определят споразумението като „дълбоко сгрешено”. Според тях то носи риск от нарушаване на основните права на европейските граждани. В Декларацията се изтъква, че АКТА предоставя на доставчиците на интернет прекомерни правомощия за надзор, нарушава неприкосновеността на личния живот на интернет потребителите и възпрепятства достъпа на развиващите се страни до генерични лекарства.
Европейските социалисти критикуват и секретността при договарянето на споразумението - въпреки че АКТА ще има реален ефект върху живота на европейските граждани, те не бяха информирани за хода и за съдържанието на преговорите.
„ПЕС не може да приеме подобни секретни преговори”, категоричен е Станишев. Той отбеляза, че на Комисията беше дадено право да преговаря, но Парламентът, като орган с демократично избрани представители, трябваше да бъде консултиран във всяка една фаза на преговорите. Вместо това, Парламентът беше държан в неведение за какво се преговаря и получи споразумение, на което липсва прозрачност.
„Това е една от основните причини, поради която евродепутатът Кадер Ариф реши да откаже да бъде докладчик по споразумението – решение, което аз и ПЕС изцяло подкрепяме. Той разбра, че въпреки нарастващата нужда от достатъчно законодателни мерки, които да защитават правата на интелектуална собственост, на европейско равнище, АСТА е крайно недостатъчна”, добави Станишев.
Според ПЕС има нужда от законодателни мерки в областта на правото на интелектуална собственост, но АСТА не е разумно разрешение на тази необходимост.