Най-лошото мотивационно писмо, получавано на Уолстрийт
Неговото име е Марк. Той е студент в Университета в Ню Йорк и миналия месец си е търсил работа в голяма фирма, като е изпратил мотивационни писма до мнозина, сред които и J.P. Morgan.
Неговото писмо до JP Morgan му донесе слава на Уолстрийт, но за негово нещастие - не такава за каквато е мечтал. Писмото му е предизвикало доста смях в HR отдела на фирмата и е било препращано от мейл на мейл. То е било четено в Goldman Sachs, Morgan Stanley, Nomura, Citi, Deutsche Bank, PricewaterhouseCoopers, KPMG, Wells Fargo, Keefe, Bruyette & Woods, Perella Weinberg Partners, Barclays Capital.
Излиянията на Марк достигат дори до сп. Форбс, които въз основа на него пишат материал за това как не бива да пишем мотивационно писмо.
В писмото на Марк четем:
„Аз безусловно и категорично съм най-трудолюбивият служител, който познавам и обичам да се самоусъвършенствам. Винаги съм искал да използвам времето си разумно за това не спирам да си поставям предизвикателства... През този семестър постигнах успех 3.93 (при максимален 4 – бел. пр.), като в същото време вдигам два пъти собственото си тегло от лежанка и правя 35 набирания.“
Урок 1 – премахнете излишното
Вашите успехи във фитнеса нямат място в мотивационното ви писмо (освен ако за работата не се изисква да полагате тежък физически труд). Не е нужно дори да споменавате успеха си. Също така изрежете гръмките епитети.
Уорк 2 – не говорете само за себе си
Марк знае, че не трябва да говори само за себе си, а да покаже колко добре познава компанията, в която кандидатства, но и тук прави съществени грешки:
„J.P. Morgan е компания, с репутация, която надминава самата нея и чиито служители са символ на най-доброто и най-правилното в света на финансите. Знам, че служителите на тази компания ще ми помогнат да вървя напред, особено в дирекция „Инвестиционно банкиране“. Всъщност, главната причина да избера тази дирекция, пред която и да е друга, е това, че знам, че там ще ми бъде трудно. Надявам се да подобря себе си като работя старателно за професионалистите в Morgan Stanley и чувствам, че и аз имам какво да им предложа.“
Дори да оставим на страна факта, че Марк споменава Morgan Stanley към края на параграфа, с което явно показва, че това писмо се копи пейства и изпраща на много фирми, прави впечатление, че той не казва нищо съществено за компанията, в която кандидатства, а само общи (и високопарни) приказки.
Урок 3 - знайте кога да спрете
Писмото на Марк съдържа 6 параграфа, което е прекалено дълго.
Мотивационното писмо е за да се представите – кратко, точно и ясно.
Урок номер 4 – внимавайте
На всичкото отгоре, писмото на Марк съдържа правописни грешки, липсващи думи, а да не забравяме и огромния с гаф – че е забравил на едно място за изтрие Morgan Stanley, на която явно преди това е пуснал същото писмо. В крайна сметка, ако не можете да напишете професионално текст от 1 страница, какво може да очаква от вас компанията в бъдеще.