Имотите в столицата ни по-достъпни от водещите градове в ЦИЕ
Може да сме с най-ниска минимална и средна заплата в ЕС, но и цените на жилищата в страната ни са най-ниски, сравнени с останалите страни, за които има данни от Евростат и изданието за недвижими имоти Global Property Guide.
Оказва се, че у нас средната работна заплата според статистиката купува 0.39 кв. м. жилищна площ в столицата, или над един път и половина повече в сравнение със същото количество в румънската столица.
Това, което може да се купи с една средна заплата у нас, е почти толкова, колкото във водещите европейски градове, където съотношението е 0.42.
* данните са от Евростат и Global Property Guide, тези за България са въз основа на статистика за изминалата година, взета е в придвид цената за чистата площ на апартамент от 85 кв. м. във водещите европейски градове в добри квартали
Най-много жилищна площ купува средната работна заплата в Белгия – едно цяло и четиридесет и седем кв. м. Тя е следвана от Холандия, където с една заплата може да се купи 0.71 кв. м. Жилище.
Като цяло най-недостъпни са жилищата, сравнени със средната заплата във Великобритания и Франция, както и в страните от бившия Източен блок.
Във Великобритания една средна заплата купува 0.21 кв. м. жилищна площ, докато във Франция – 0.22 кв. м.
Следват страните от ЦИЕ, като в Чехия и Полша съотношението е 0.23 и 0.24, а в Румъния и Литва 0.25.