Научно доказано: богатите хора са по-неетични
Откакто започна кризата през 2008 година, все повече четем истории за възмутително поведения на хора, заемащи висши постове в големи корпорации. Въпрос, който интересува психолозите, е дали хора като Бърнард Мадоф са изключение или са просто по-ясно изразен случай на една всеобща черта.
Едно ново изследване на Калифорнийския университет хвърля повече светлина по този въпрос. Според него, при хората които имат по-добро социални и финансово положение има по-голяма вероятност да лъжат, да мамят и изобщо да бъдат неетични.
Учените са използвали различни начини, за да преценят социално икономическият статут на хората, както и тяхното собствено усещане за положението им. Техните доходи са били между 16 000 долара и 150 00- долара на година. При всички експерименти се установява, че хората с пои-висок статут се интересуват най-вече от собствения си интерес.
В първите два експеримента, учените са проследили шофьорските навици на хора с различен тип автомобили.
Водачите на по-новите и по-скъпи модели по-често засичали другите автомобилисти и по-рядко пропускали пешеходците на пешеходна пътека.
Те пренебрегвали пешеходците 45% по-често, отколкото шофьорите на по-скромни коли.
В друг експеримент, с участието на група от млади студенти, се проверява колко често те биха извършили нещо нередно, като да си вземат офис консумативи от работата и дали ще поправят грешката на касиерка, която без да иска им е върнала повече пари.
И тук студентите с по-високо социално положение се въвличали в неетичните действия по-често.
Защо се получава така?
Психолозите предполагат, че когато са финансово независими, на хората започват да „им пука“ все по-малко за другите.
От друга страна богатите хора имат по-голяма вероятност да се измъкнат невредими от някои дребни нарушения (и те знаят това). Например, в работата им, те не са следени от началниците толкова, колкото хората на по-низше ниво и знаят, че може и никой да не разбере за техни прегрешения. В случай, че загазят, те имат и финансовия ресурс да се измъкнат от много ситуации.
Но може да има и друго обяснение – алчност. Богатите хора гледат на алчността като на нещо хубаво. Те нямат скрупулите около нея, които имат други хора. При хора от по-низш статут също се забелязва по-често ангажиране с неетични действия, ако са били възпитавани, че алчността е нещо хубаво.
Изводите обаче не могат да се считат за чиста монета, казва доктор Робърт Гор от Сан Франциско. Дори и в конкретни случаи като експеримента с колите. Не всички богаташи карат лъскави коли и не всички хора с лъскави коли са богаташи, казва той – днес е модерно да караш кола, която не можеш да си позволиш.