МВФ: Вероятността за рязък глобален икономически спад намаля
Вероятността от рязък световен икономически спад намаля поради предприетите в Еврозоната мерки за справяне с дълговата криза, заявяват от Международния валутен фонд (МВФ), цитирани от Reuters.
От финансовата институция обаче предупреждават, че рисковете за забавяне на световния икономически растеж остават.
В доклад до финансовите министри на страните от Г-20, публикуван вчера, от МВФ заявяват, че Еврозоната трябва да действа решително на множество фронтове, за да се справи успешно с дълговата криза.
От МВФ смятат, че Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да продължи да инжектира ликвидност и да остане напълно ангажирана по отношение на закупуването на ценни книжа с цел подпомагане на финансовата стабилност.
В същото време монетарната политика на ЕЦБ трябва да се фокусира върху подсигуряването на ценова стабилност, като от МВФ смятат, че банката има възможност да намалява лихвите, ако е необходимо.
В САЩ, Великобритания и Япония централните банки трябва да са готови да разширят нетрадиционните мерки, ако икономическите перспективи се влошат, казват от МВФ.
На развиващите се пазари икономическият растеж е намалял с повече от очакваното според МВФ, въпреки че от началото на 2012 г. капиталовите потоци отново се насочват към Азия, Латинска Америка и Южна Африка, след като опасенията относно рисковете намаляха.
В развиващите се страни с висока инфлация и голям публичен дълг, между които са и Индия, и някои държави от Близкия изток, не е необходима "предпазлива позиция" по отношение на облекчаването на паричната политика, смятат от МВФ.
От финансовата институция казват, че по-високите цени на петрола представляват риск за световния икономически растеж и повтарят предупреждението си отпреди, че последствията от евентуални сътресения с доставките в Близкия изток могат да "бъдат големи", ако предлагането не нарасне в други региони.
Конкретно, спиране на петролния износ от Иран може да доведе до първоначален ръст в цената от около 20-30%, предупреждават от МВФ.
През уикенда от Саудитска Арабия са уверили финансовите министри от Г-20, че са подготвени да изнасят повече петрол, ако е необходимо, за да компенсират евентуален спад в доставките, заяви управляващият директор на МВФ Кристин Лагард в неделя.