Опасения за ръста на Китай повдигат долара
Доларът поскъпна спрямо повечето си основни конкуренти, след като от най-голямата световна металодобивна компания BHP Billiton Ltd. обявиха, че производството на стомана в Китай се забавя, което понижи търсенето на азиатски валути.
Австралийският долар, повишавайки опасенията за спад в цените на суровините.
Новозеландската валута поевтиня за пръв път от четири дни насам, като азиатските индекси се насочиха към най-голямото си понижение от над седмица.
Еврото се търгува при нива от 1.3230 спрямо долара, след силното си повишение вчера. Австралийският долар загуби 0.3% спрямо щатския до 1.0577, а спрямо йената зелените пари се търгуват при нива от 83.40 йени.
Негативните коментари за Китай освен въздействие върху цените на суровините, подпомагат и валутите, които се смятат за „сигурни“ и се купуват в трудни моменти, каквито са долара и йената.
„Голямото инфраструктурно строителство в Китай е на път да свърши“, коментира Ян Ашби от BHP, цитиран от Bloomberg. “Темповете на ръст на производството на стомана в Китай се очакваше да се забавят и те се забавиха“, допълва още Ашби.
През този месец премиерът на Китай обяви цел за ръста на икономиката на страната от 7.5%, което бе под реализирания такъв през последните седем години от 8%. Ръстът на производство на стомана в Китай може да възлезе едва 4% през тази година, според прогнози.
„Налице са и други рискове за забавяне на китайската икономика“, според Лий Уай Тък, валутен стратег във Forecast Pte в Сингапур. „Австралийският долар остава в добра позиция за продажба при евентуални повишения“, коментира още Тък.
Поскъпването на долара спрямо еврото обаче бе ограничено преди изказването на Бернанке в университета Джордж Вашингтон днес, както и речта му пред сената на 21 март.
На 14-ти март Бернанке коментира, че „разочароващо бавно“ възстановяване на световната икономика омаловажава усилията на банките за отпускане на добри кредити. Междувременно инвеститорите залагат, че инфлационният натиск няма да позволи на Фед да задържи нивото на лихвите в САЩ на рекордно ниските му нива до предварително обявената цел – 2014-та година.