Шматко: Русия ще настоява да бъдат изпълнени ангажиментите по АЕЦ „Белене”
По време на преговорите с България Русия ще настоява да бъдат изпълнени договорните задължения по АЕЦ „Белене”, заяви руският министър на енергетиката Сергей Шматко по време на пресконференция в Москва, предаде РИА Новости, цитирана от Фокус.
„Ние ще формулираме всички свои решения и предложения, изхождайки от строгото спазването на всички правила и задължения на страните по съществуващите документи”, каза Шматко.
По-рано правителството на България взе решение да се откаже от строителството на АЕЦ „Белене” и да изгради на нейно място газова централа. Парламентът на страната подкрепи това решение.
Шматко каза още, че в петък ще проведе разговори с българския си колега за АЕЦ „Белене”.
„Нашата позиция е следната – ние имаме разбираема юридическа база за взаимоотношенията със съответната упълномощена българска структура за строителството на АЕЦ „Белене”. Отдавна работим в този план. При нас е поръчано и се произвежда оборудване за тази централа”, добави Сергей Шматко.
България се надява да убеди руската компания „Атомстройекспорт” да не предприема съдебни действия, след като София се отказа от плановете си да строи атомна електроцентрала в Белене, предаде и агенция Ройтерс, позовавайки се на думи на българския министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев.
„Атомстройекспорт”, която трябваше да построи два 1000-мегаватови реактора, предупреждаваше, че България ще трябва да плати до 1 милиарда евро щети, ако проектът се провали.
„Руснаците имат своите причини да търсят компенсация, но ние също имаме аргументи да обясним защо не трябва да плащаме”, каза министър Добрев преди да отпътува за Москва.
Той посочи, че България е похарчила над 1.3 милиарда лева по проекта.
В интервю за "Хоризонт" главният редактор на влиятелното московско издание "Международная жизнь" Армен Оганесян коментира, че ще има официална руска реакция по време на посещението на българския енергиен министър в Москва.
„В нея ще бъде застъпено и становището на руската ядрена енергетика“, каза той. „Оценките в Москва са много различни. Те са доста критични и натоварени политически. Някои наблюдатели смятат, че след парламентарните избори в България след 2009 година се е стигнало да промяна в приоритетите в областта на икономиката и енергетиката.
Но има и други анализатори в Москва, които казват, че действително България се намира в сложна финансова ситуация и това възпрепятства намирането на финансиране за изграждането на проекта "Белене".