Еврото и йената надолу
Йената поевтиня спрямо повечето от основните валути, вследствие на спекулациите за нова намеса от страна на централната банка на страната в усилията за връщане на износния излишък.
Японската валута поевтиня за трети пореден ден спрямо долара след данни за търговски дефицит през изминалия месец, последвал изненадващ излишък през февруари.
Еврото запази загубата си спрямо долара, предвид на продължаващите опасения за състоянието на Испания и очакванията за възобновяване на дълговата криза на Стария континент.
Единната валута се разменя при нива от 1.3120 рано тази сутрин, което е близо до най-ниската стойност за деня от 1.3110.
Австралийската и новозеландска валута поскъпнаха спрямо повечето основни валути след очакванията да бъдат понижени изискванията за минимални резерви в Китай.
Пазарите залагат на допълнителни действия от страна на Японската централна банка според Татсуши Шикано, главен стратег в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities Co., цитиран от Bloomberg. Търговският дефицит е негативен катализатор за йената, допълва специалистът.
Японската валута поевтиня с 0.3% спрямо долара до 81.46 рано тази сутрин, след като достигна вчера най-висока стойност от 81.57 йени. Това бе най-ниското ниво на йената спрямо долара от 10 април.
Официалната среща на банката е на 27 април, като се спекулира, че на нея финансовата институция ще повиши програмата си за обратно изкупуване на облигации за втори път в рамките на три месеца.
Йената е поевтиняла с 8.2% от началото на годината и е най-зле представящата се основна валута.
Междувременно върху движението на еврото най-вероятно ще окажат въздействие плановете на Испания и Франция да продадат дълг в размер на 13.5 млрд. евро днес.
Испания планира продажбата на две- и десетгодишен дълг в размер на до 2.5 млрд. евро, докато Франция е поставила таван от 11 млрд. евро за продажбата на дълг с матуритет 2017 и 2018 година.