Катакомби, в които непременно трябва да се спуснете
При думата „катакомби“ във въображението изниква мисълта за зловещо място, покрито с човешки черепи и мирис на влага. Не са ли това най-мрачните туристически дестинации?
Всъщност това има малко общо с истината. За археолозите те отдавна са се превърнали в истински съкровищници, осветяващи древни загадки, а за туристите- възможност да се окажат в истинска машина на времето. Forbes подбра тези катакомби, които непременно трябва да се спуснете:
Парижките катакомби (Париж, Франция)
На принципа, че пред смъртта всички са равни, французите не правили никаква разлика между починалите, когато изграждали катакомбиите. Сред почти 6-те милиона човешки останки, погребани в подземния лабиринт под Париж, някъде се спотайват Шарл Перо, Блез Паскал, Франсоа Рабле. Всичко това се случва през XVIII в., когато заради претрупването на гробищата на Париж се взима решение костните останки да се преместят в подземните коридори, останали от стари каменоломни. Колко дълги са те и докъде стигат- днес никой не знае. Досега са измерени 11 000 кв. м. Впрочем в различни периоди в Парижките катакомби имало бомбоубежище, винарска изба и дори кафене.
Катакомбите на Рим (Рим, Италия)
Във Вечния град има над 60, като част от тях са толкова древни, колкото и самият Рим. Те са останали от Античността, епохата на упадъка на Римската империя, ранното християнство, като почти навсякъде фреските и надписите са идеално запазени. Тук са най-старите изображения на християнски светци, апостоли и Богородица, тук има запазени уникално оформени езически гробници. Впрочем археолозите твърдят, че едва сме започнали да разкриваме богатството, което се крие и се простира на 150 км под Рим.
Ком ел Шукаф (Александрия, Египет)
Те били скрити от човешки очи с хилядолетия и една случайност довела до откриването им. Но това било половината работа- тъй като грунтовите води били залели катакомбите и до наши дни две от трите нива остават наводнени. Въпреки това, тук ясно личи цялото разнообразие от народи, живели в Александрия в Античността. Под земята има вита стълба, по която можете да се спуснете в ротондата на дълбочина от 30 метра, а архитектурата на надгробните паметници преплита елементи на египетски, гръцки и римски стил.
Катакомбите на катедралата Сан Франциско (Лима, Перу)
Заедно с християнството, испанците пренесли в Латинска Америка и своите погребални ритуали. Катедралата и манастирският комплекс Сан Франциско в Лима за започнати от конкистадора Франциско Писаро- покорителят на империята на инките, а през вековете се превърнали и в последен дом на жителите на Лима. Смята се, че в костниците на манастира са погребани 25 000 души, сред които най-видните граждани на града.
Едва през 20 в. обаче изследването на подземния лабиринт изясни, че цялата конструкция е строена по уникален начин, така че да може да издържи и най-силното земетресение, а тайни коридори свързват катакомбите с трибунала на Светата инквизиция.
Малтийските катакомби
Днес те са обявени за част от световното наследство от ЮНЕСКО . Датират още от римско време и в тях раннохристиянски, езически и юдейски религиозни традиции съществували мирно. Те са очарователни лабиринти на 3 век от н.е., като основната им особеност е, че са разделени на семейни гробници, до които се стига по изсечени в скалата стълби.
Зноймо, Чехия
Град Зноймо на границата между Чехия и Австрия често се превръщал в обект на нападения в миналото. Зноймовският замък не можел да осигури защита на всички, но гражданите измислили твърде оригинален начин да се предпазят: свързали мазетата си с подземни коридори с катакомбите. Когато градът бил наближаван от вражески войски, той само за минути се превръщал в град- призрак. А строителите били помислили за всичко: за ефективната въздушна и дренажна система, тунели до горите извън града до примамки, ако случайно вгаговете открият скривалището. Всичко това може да бъде видяно и днес.