Еврото и петролът близо до тримесечен минимум
Еврото продължава да се търгува изключително близо до постигнатия си вчера тримесечен минимум, като е едва на 0.6% от него.
Близо до тримесечен минимум се търгува и петролът, преди правителствен доклад, който се очаква да посочи ръст на запасите на суровината до най-високото им ниво от 21 години насам.
Цената на суровината с доставка през юни е при ниво от 97.75 долара, или понижение с 19 цента. Вчера суровината поевтиня с 55 цента, или 0.6% до 97.04 долара за барел, което бе най-ниското й ниво на затваряне от 6-ти февруари.
От началото на годината суровината е загубила 1.1% от стойността си.
Фючърсите на петрола тип брент се търгуват с повишение от 39 цента при 113.55 долара за барел, като спредът между петрола тип брент и круд се разшири до 15.8 долара, в сравнение с 15.22 долара вчера.
Политическото напрежение около Гърция, където лидерите ще се срещат за втори ден в опит да сформират правителство, както и неяснотата на бъдещата политика на новия френски президент държат единната валута при ниски нива.
Търсенето на йени бе ограничено, след като азиатските индекси регистрираха повишение, преди изнасянето на данните за индустриалното производство в Германия, които се очакват да са добри.
Австралийският долар отбеляза спад спрямо 14 от 16-те основно търгувани валути, след данни за нарастване близо с два пъти на търговския дефицит на страната през март.
Еврото се понижи с 1.3% през изминалата седмица или най-много от месец насам.
„Независимо от това коя партия ще съумее да състави правителство в Гърция, бъдещето за страната ще продължи да е несигурно“, коментира Имре Шпайцер, стратег в Westpac Banking Corp., втората най-голяма австралийска банка, цитиран от Bloomberg. “Това най-вероятно ще продължи да тежи над единната валута“, допълва още анализатора.
Австралийският долар се понижи с 0.2% спрямо долара до 1.0176. То се понижи моментно вчера до 1.0110, или най-ниската си стойност от 29-ти декември насам, преди да приключи деня с ръст от 0.2%.
Специалистите очакват индустриалното производство в най-голямата европейска икономика да се е повишило с 0.8% през март на месечна база, след като месец по-рано се сви с 1.3%.
За последните шест месеца единната валута поевтиня с 4.1%, докато доларът поскъпна 2.5%.