Лидерите на ЕС ще обсъждат растежа на неофициална среща
Неофициална среща на държавните и правителствените ръководители от Европейския съюз, на която ще бъдат обсъдени мерки за стимулиране на икономическия растеж, ще се състои в Брюксел на 23 май.Това съобщи в Туитър президентът на ЕС Херман ван Ромпой, цитиран от световните агенции, на които се позова БТА.
На тази дата ще има неофициална вечеря, която ще предшества Европейския съвет на 28 и 29 юни, посветен на растежа и заетостта. Това ще бъде първата среща на върха на ЕС с участието на новия френски президент социалист Франсоа Оланд.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу днес призова правителствата от ЕС да се мобилизират за прилагането на вече предложените от Комисията мерки за възстановяване на европейската икономика, предаде АФП, цитирана от Фокус. Барозу се възползва от избирането на социалиста Франсоа Оланд за президент на Франция, за да повдигне отново въпроса за икономическия растеж в Европа, припомняйки някои от основните предложения, които ЕК представяше през последните две години.
Той обаче припомни, че „бюджетната дисциплина трябва да се прилага индивидуално към европейските страни, но най-силно затруднените държави като Гърция нямат друг избор, освен да я прилагат, тъй като в противен случай рискуват „фалит”.
„Няма едно-единствено решение за всички страни, трябва да вземем предвид ситуацията, в която се намира всяка държава” по отношение на бюджетната консолидация, подчерта Барозу по време на пресконференция.
Изборите във Франция и Гърция бяха един вид референдум за политиката на фискална дисциплина, наложена от Берлин и Брюксел, за да се успокоят пазарите, коментира вестник „Ел Паис”.
За много европейци вече няма рецесия, а депресия.
20 милиона души на континента са без работа. Консумацията е спряла, бизнес доверието е под минималното. Всеки ден се обявяват нови мерки за съкращения и изглежда, че няма край на фискалната и финансовата криза.
Съкращенията са нужни, но французите и гърците отхвърлиха идеологическия „кръстоносен поход”, воден от Германия.
Изборите във Франция и Гърция бяха един вид референдум за политиката на фискална дисциплина, наложена от Берлин и Брюксел,
Цяла Европа сега иска съкращенията да бъдат съпроводени от важната политика на стимули. Изключение е Германия. Берлин продължава да настоява на своето.
На снимката: Франсоа Оланд сред привърженици след обявяване на изборната му победа