Борисов: Огромни пари стоят, който не ги използва, после да не се сърди
Премиерът Бойко Борисов призова младите хора и работодателите да се възползват от схемите за заетост по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, предаде агенция „Фокус”. Премиерът откри стажантска програма в „Баумакс”. Средствата за стажантската програма са по схема „Създаване на заетост на младежите чрез осигуряване на възможност за стаж”.
Премиерът каза, че в периода 2007 – 2009 г. по ОПРЧР са усвоени 4 млн., а в периода 2009 – 2012 - 150 млн. лв. Имаме още 130 млн. лв. да усвоим, каза Борисов.
Използвам случая - да ме чуят всички, които са до 29 години и са безработни - да отиват в бюрата по труда, защото това е рядък шанс. И работодателите да се възползват, каза Борисов.
Огромни пари стоят, който не ги използва, после да не се сърди, каза премиерът.
Заплатата през 6-те месеца на стажа е между 400 и 800 лв. с платени осигуровки. Би било много голяма глупост, и от младите хора, и от работодателите да не се възползват, подчерта министър-председателят.
Премиерът връчи две грамоти на фирмите, които са назначили най-много стажанти - "Неохим" и "Каменица", които са наели общо 90 младежи.
Днес по схема „Създаване на заетост на младежите чрез осигуряване на възможност за стаж” по ОПРЧР беше поставено началото на стажантска програма за 21 младежи във фирма „Баумакс”. Важно е, че правителството подкрепя тази програма, каза Маркус Дуле, изпълнителен директор на „Баумакс - България”. Той заяви, че се надява след изтичане на шестте месеца стаж повече от 50% от младежите да останат на работа в компанията. „За нас като семеен бизнес е много важно обучението и развитието особено на млади хора”, посочи Дуле.
От своя страна министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов заяви, че ако има по-голям интерес от работодателите към схемата за стажове на млади хора, следващата година ще я продължим
„Не се влошава картината на некоректните работодатели, които не изплащат заплати на служителите си“, обяви по време на представянето министърът. „500 проблемни компании в страната се контролират ежедневно от НАП и Главна инспекция по труда, скъсява се периодът на задълженията, които се дължат от фирмите към работниците. От 3-4 месеца забавяне на заплатите, сега вече срокът е месец-два“, допълни Младенов. Само за миналата седмица, след намесата на инспекцията, са изплатени на работниците над 6 700 000 лв.
Ще продължава съвместния контрол между НАП и ГИТ, защото се видя, че дава резултат, посочи социалният министър.
Програмата се финансира по схема "Създаване на заетост на младежите чрез осигуряване на възможност за стаж" на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Бюджетът на оперативната програма възлиза на над 1 млрд. и 200 млн. евро. Той е разпределен в общо 140 конкретни схеми, които вече са започнали и се изпълняват.