"Набуко" може да бъде изоставен окончателно до юни, твърди ИТАР-ТАСС
Поддържаният от Европейския съюз проект за газопровод "Набуко", който трябва да минава през територията на България, може да бъде изоставен окончателно до края на юни, заявиха днес делови кръгове от лондонското Сити, цитирани от ИТАР-ТАСС и БТА. Агенцията припомня, че е предвидено този газопровод, замислен да снабдява с газ ЕС от Каспийско море и Централна Азия при заобикаляне на Русия, да бъде въведен в експлоатация през 2014 г.
Независими специалисти обаче вече поставиха под съмнение икономическата рентабилност на проекта, отбелязва ИТАР-ТАСС. Руската агенция посочва, че въпреки това, "под натиска на влиятелни политически кръгове", Европейската комисия и Европейският парламент подкрепиха идеята за изграждане на "Набуко" и обявиха планирания газопровод за "стратегически важен за енергийната сигурност на ЕС".
Цитираните от ИТАР-ТАСС делови кръгове отбелязват, че Европейският съюз сега обаче е принуден да преразгледа своята позиция и да се съгласи да сложи край на проекта, след като няколко големи частни енергийни компании, сред които британската "Бритиш петролиъм", се оттеглиха от него през последните седмици.
Според въпросните специалисти провалът на "Набуко" до голяма степен се дължи на кардиналните промени на световния газов пазар и по-конкретно на все по-широкото използване на втечнен газ и на започналия в редица страни добив на шистов газ.
Преди дни консорциумът, който е поел проекта за газопровод "Набуко", да пренася природен газ от Каспийско море от 2017 г., предложи на консорциума, експлоатиращ газовото находище Шах Дениз в Азербайджан, алтернативен проект - "Набуко-Запад" с дължина 1300 км.
За разлика от първоначалния проект "Набуко" с дължина 3900 км, проектът "Набуко-Запад" предвижда газопровод с дължина 1300 км от Каспийско море през българо-турската граница, прекосяващ България, Румъния, Унгария, до Баумгартен в източна Австрия.
У нас парламентът ратифицира споразумението за подкрепа на проекта за тръбопровода "Набуко", съобщи БТА. То е между България и "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл" ГМБХ и "Набуко Газ Пайплайн България" ЕООД.
Вчера пред БНР Димитър Абаджиев, оглавяващ департамента по корпоративни дейности на проекта "Набуко", връзките с националните правителства и европейските институции, каза, че нито една от държавите даже не е намекнала, че иска да излезе от това споразумение.
„Предстоят да се вземат важни решения, има различни коментари. Този проект е първият, който ще раздели източниците на газа, които свързват Европа и е нормално да има много реакции и коментари", подчерта Димитър Абаджиев.
За "Бритиш Петролиум", Абаджиев каза, че те са много важен парнтьор по проекта и не мисли, че те са взели някакво решение. "Това са само коментари, решението ще се вземе през юни. Това ще бъде решение по кой път да се транспортира газът от турско-българската граница до Централна Европа", повтори отново Абаджиев.