Рекордни залози за спад на еврото
Еврото поевтиня спрямо долара вследствие на очакванията, че европейските лидери няма да достигнат до единна позиция за решаване на кризата, като се има предвид забавянето на ръста на световната икономика.
Единната валута се понижи спрямо йената, преди германският канцлер Ангела Меркел да се срещне с коалиционните лидери днес след несъгласието на Германия за увеличаване на дълга в Еврозоната.
Междувременно тревожни сигнали идват и от Китай, сочещи забавяне на активността в сектора на индустрията и услугите.
Проблемите на пазара на труда в САЩ са друга причина за инвеститорските опасения. Данните в края на миналата седмица показаха увеличаване на безработицата в най-голямата световна икономика, в условията на по-малко новосъздадени работни места от очакваните.
Азиатските индекси започнаха седмицата със загуби, което повиши търсенето на сигурни валути и активи.
Индексът, следящ представянето в региона, MSCI Asia Pacific Index, загуби 2.1% от стойността си.
Еврото се понижи с 0.2% спрямо долара, до нива на търговия малко под 1.2400. В края на миналата седмица единната валута се понижи до най-ниска стойност от 1.2288, невиждана от 1 юли 2010 година.
Еврооблигациите са една от възможностите за подпомагане на страните от зоната според Кенго Сузуки, валутен стратег в Mizuho Securities Co., цитиран от Bloomberg. „Опозицията от страна на Германия в тази насока е негативна за еврото“, допълва специалистът.
Търговците с фючърси увеличиха залозите си за спад на еврото спрямо долара до нови рекордни стойности според данни на регулаторите.
Броят на нетните къси контракти се е повишил до 203 415, което е най-много от приемането на еврото през 1999 година. Това също така бе третият пореден седмичен рекорд.
„Възможностите за покриване на къси позиции се увеличават“, смята Митул Котеча, стратег в хонконгското звено на Credit Agricole CIB, цитиран от Bloomberg. Това увеличава възможностите за възходяща корекция при единната валута.
Според Котеча еврото може да срещне съпротива около 1.2505. Това е нивото, което може да задейства отново ордери за продажба.