Испания се отказа от нежеланието си да получи външна помощ
Испания се отказа от нежеланието си да получи външна помощ и за пръв път вчера поиска помощ от Европа, за да превъзмогне влошаващата се финансова криза, пише британският в. „Индипендътн”, цитиран от "Фокус".
Същевременно Германия предложи банков съюз за стабилизиране на икономиката на континента и облекчаване на сътресенията в еврозоната.
Призивът на Мадрид сигнализира за отстъпване от позицията на консервативното правителство на Мариано Рахой, който отхвърли идеята за външно финансиране, което да помогне на страната да рекапитализира своите банки, заради страховете, че подобно действие може да подкопае доверието на пазарите в Испания.
Вчера финансовият министър Кристобал Монторо изглежда напусна строя на премиера, когато отправи директна молба към европейските институции да помогнат испанските банки да бъдат подкрепени.
Испанският премиер Мариано Рахой днес призова европейските лидери да окажат натиск за по-силно фискално единство - стъпка, която ще даде възможност на затруднените испански банки да получават пряка финансова помощ, предаде Асошиейтед прес. Европа "трябва да подкрепи тези, които са в затруднено положение", каза премиерът пред Сената на испанския парламент.
Испанският крал Хуан Карлос също призова европейците към солидарност за оцеляване от икономическата криза. "Европа се нуждае от пестеливост и дисциплина, но те няма да са достатъчни да я спасят". Инвеститорите бягат от Европейския съюз, "защото се съмняват във волята ни да останем заедно и да браним своята обща валута", каза испанският монарх при посещението си в Чили.
На 28 юни лидерите на Европейския съюз ще се съберат, за да търсят начини да предотвратят краха на еврозоната, допълва АП. Очаква се Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ) да представят мерки за създаване на "банков съюз", който да извършва надзор над банковия сектор и евентуално да предлага пряка помощ на банките, заобикаляйки националните власти.