Страните от Г-7 ще подкрепят Испания и Гърция
Доларът и йената поевтиняха спрямо основните валути, следствие на поскъпването на азиатските индекси и спекулации за единодействия от страна на водещите световни икономики за противодействие на европейската криза. Това намали търсенето на така наречените „сигурни“ валути.
Еврото продължи тридневния си ръст спрямо йената, след като финансовият министър на Япония призова европейските лидери да направят повече, за да отговорят на притесненията на инвеститорите.
Австралийският долар регистрира ръст, след доклада, посочил по-голям от очакванията ръст на икономиката на страната.
„Поскъпването на акциите на международните стокови пазари се очаква да инициират продажби в някои от спасителните валути“, коментира Дайсаку Уено, главен стратег в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities Co., цитиран от Bloomberg. „Пазарът бе изключително зле настроен срещу риска до момента“.
Доларът загуби 0.3% от стойността си до нива от 1.2488 спрямо еврото. Щатската валута добави 0.1% спрямо йената до 78.85.
Еврото поскъпна с 0.4% спрямо йената до 98.42 йени, добавяйки към ръста си от 1.3% предходните три дни.
Австралийската валута също се повиши спрямо долара, нараствайки с 0.9% до 98.32 щатски цента, както и с 1% спрямо йената до 77.48 йени.
Индексът следящ представянето на азиатските пазари се повиши с 1.2%.
На срещата на финансовите министри на страните от Г-7 бе постигната договорка да се подпомогне Испания и Гърция.
Доларовият индекс се понижи с 0.3% до 82.595 пункта.
Пазарът не изключва възможността за нови парични стимули в подкрепа на щатската икономика, предвид на слабите данни за заетостта.
През април председателят на Фед заяви, че ще бъдат предприети по-нататъшни действия, ако нивото на заетостта и безработицата не продължат да се подобряват значително, което да подкрепя водещата световна икономика.
През последните четири месеца доларът се повиши с 4.3%, превръщайки се в най-добре представящата се валута сред 10-те основни такива. Еврото пък е най-зле представящата се валута за посочения период.